Haber Nedir Özellikleri Nelerdir?

2 yıl önce
781 kez görüntülendi

Haber Nedir? Haber, en gerçekçi haliyle iletin bilgidir. Bir haber, kim?. Ne zaman? Nerede? Nasıl? Neden? soruları kaynağa yönelik sorulardır.

Haberin Özellikleri Nelerdir? Haber yazısı nedir?

En önemli olarak güncel olmalıdır. Konu taslağı ilginç olmalıdır ve önemli olmalıdır. Haberin anlaşılır olması ön plandadır. İnsanlarda kafa karışıklığına sebep olmamalıdır. Haber yazısı kısa ve öz olmalıdır. Haberin kaynağı da haber kadar önemlidir. Eğer gerçeği yansıtmıyorsa bu yalan bir haberdir. Örnek olarak, bir genç kızın düşmesi bir haber değildir eğer keskin bir nişancı tarafından vurulmadıysa. Haberin giriş bölümünde olay bir kaç cümle ile anlatılır. Gelişme bölümünde ise fazla uzatılmadan detaylar verilir. Sonuç bölümünde, olayın etkisi ve olaya el koyma anlatılır.

Haber yazısının başlıkla ilgi çekici olmalıdır?

Haberin başlığı çok ilginç olmalıdır. Okuyucunun başlığa gözü takılıp, geri kalan bölümünü okumak için hevesli olmalıdır. Haberin duyulmamış olması kalitesi için önemlidir. Haberin konusu, okuyucuları ilgilendirmelidir. Haberi yapan kişi, üstüne katmadan, en doğal ve en gerçekçi haliyle haberi sunmalıdır. Yorum katmak köşe yazarlarının işidir. Hiç bir haber yorum katılarak sunulmaz. Yorum katmak, haberin tüm gerçekliğini bozar. Yapılan haber tarafsız olmalıdır. Kendi düşüncene göre haber yapılamaz. Haberi yaparken, yanlış anlaşılmalara yer verecek cümlelerden uzak durulmalıdır. Okuyucu bir duyduğu haberi bir daha okumaz. O yüzden haber içeriği ve başlığı çok önemli etken taşımaktadır. Tarafsız olması haberi daha çok okunur hale getirir. O haber anlıktır ve ertesi gün aynı haber yapılarak aynı kitleye ulaşması beklenemez.

Haber yazısının konuları nelerdir?

Siyasal haber yazıları, spor haber yazıları, sanatsal haber yazıları, ekonomik haber yazıları gibi gruplandırılabilir.

Haber Nedir Özellikleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık