Hacker Nedir ve Ne İş Yapar? Amaçları Nelerdir?

2 yıl önce
986 kez görüntülendi

Hacker nedir? Hacker ne demek? Hacker kimlere denir ve ne iş yapar? Hackerların amaçları nelerdir? Ağ sistemlerine, kurum bilgisayarlarına hatta kişisel bilgisayarlara izinsiz girebilen, güvenlik açıklarını bulan kişilere hacker denir. Hacker denildiği zaman çoğu kişide kötü bir çağrışım oluşturuyor. Fakat bilinenlerin aksine her hacker kötü değildir, çoğunlukla iyi niyetli olmasalar da aralarında iyi olanlar da vardır. Dilerseniz sizinle bu hacker guruplarını yakından inceleyelim.

DEPARTMANLARIYLA HACKERLIK

Beyaz Şapkalı Hackerlar: İnternet aleminin iyi niyetli olan kısmını temsil eder. Amaçları zarar vermek değildir, açıklarını buldukları web sitelerinin, yazılımların yöneticilerine, sahiplerine bilgi vererek açıkların kapatılmasını ve kötü niyetli hackerlar tarafından korunmasını sağlarlar. Yazılım dillerine çok hakimlerdir.

Siyah Şapkalı Hackerlar: Beyaz şapkalıların aksine kötü niyetli olan kısımdır, hatta en kötü niyetli diyebiliriz. Amaçları sadece zarar vermektir. Beyaz şapkalılar ile aynı bilgilere sahiptir fakat yeteneklerini kötü yönde kullanırlar. Eylemleri web sitelerini erişime kapatmak, veritabanı bilgileri çalmak sistemleri kullanılmaz hale getirmek.

Hacktivist: Bu hackerların amacı vermek istedikleri mesajı kamuoyuna duyurmaktır. Çoğunlukla politik ve dini konuda mesaj verirler. Amaçları seslerini duyurmak olduğu için popüler siteleri tercih ederler.

Yazılım Korsanları: Bu hackerlar ise genelde lisanslı programlar ve orijinal oyunlar ile ilgilenirler. Amaçları ücretli programları kırarak ücretsiz olarak piyasaya sunarlar. Korsan oyun ve programları piyasaya sürenler yazılım korsanlarıdır.

Lamer: Aslında bu grubu hacker olarak nitelendiremeyiz nedenine gelirsek; bu kişiler programlama, web yazılım dili bilmezler. Kesinlikle hacker değillerdir. İnternetten edindiği bir kaç terim ile hackermış gibi davranan sanal alemin gerçek yalancı gruplarıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık