Hamilelik Depresyonu Hakkında Bilgi

2 yıl önce
560 kez görüntülendi

Hamilelik depresyonu nedir? Hamilelikte depresyon nasıl atılır? Hamileliğe karar vermiş ya da adım atmış kadınların büyük bölümü hamilelikle ilgili bazı endişe ve korkular yaşarlar. Bu endişe ve korkular genellikle başta kendi vücutlarıyla ilgili korku ve endişelerdir.

HAMİLELİK DEPRESYONU NASIL ATILIR?

Vücutlarıyla ilgili olabileceğini bildikleri değişikler ve bu değişikleri psikolojik olarak kaldırabilmek hamilelik sürecini depresyona girmeden atlatmayı sağlayabilir. Bunun için öncelikle uzmanlar planlı gebeliklerin tercih edilmesini öneriyorlar. Anne adayının psikolojik olarak hazırlanabilmesi için hamilelik sürecinde neler yapabileceğini ön görmesi ve plan yapması yine kendi ruh sağlığı ve hamilelik sürecinin sağlıklı bitirilebilmesi için gerekli sayılabilir.

DEPRESYON GENELLİKLE GÖRÜNÜM DEĞİŞİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR

Birçok kadının korkulu rüyası olan fazla kilolar, vücudun göğüs, kalça, karın, koltuk altı bacak ve diğer bölgelerinde oluşabilecek çatlak ve yırtılmalar, sosyal hayattaki sigara içmemek ve içilen ortamlarda bulunmamak içki ve anne-bebek ikilisinin sağlığını tehdit eden besinlerden uzak kalma adına sınırlamalar hamilelikte karşılaşılabilecek durumlar arasındadır.

Anne adayları hamileliğin gün be gün ilerlemesiyle beraber kendi vücudunda hamilelikten kaynaklanan değişimler sebebiyle kendisini artık eskisi kadar çekici, güzel ve fit görmeyecek ve hissetmeyecektir.

Dolayısıyla etrafındaki herkesin onu güzel ve çekici bulmadığını zanneder. Hatta hayat arkadaşı olan eşinin bile böyle düşündüğünü sanır. Bu anne adayının kendisine olan öz güvenini kaybetmesine sebep olur. Kimi zaman eşiyle arasındaki duygusal ilişkiyi sorgular hale bile gelebilir.

Hormonlarındaki değişiklikler sebebiyle duygusal ve hassas günler geçiren anne adayı vücudundaki vitamin, minerallerin plasenta aracılığıyla karnındaki bebeğe geçmesi sonucu uzman bir kadın doğum doktoru kontrolünde gerekli vitamin ve mineral takviyeleri almazsa git gide istemese de kendisini psikolojik bir savaşın ortasında buluverir.

HAMİLELİK DEPRESYONU NASIL ATLATILIR

EN ÖNEMLİSİ PLANLI GEBELİK:

Dediğimiz gibi planlı gebeliklerde anne adayı kendisini karşılayabileceği durumlara karşı hazırlayıp ayrıca uzmanlardan psikolojik yardım alabilir. Hamilelik döneminin bir süreç olduğunu kendisine sık sık hatırlatır ve hamileliğin geçecek olan bir zaman dilimi olduğunu iyi anlarsa kendisini depresyona itecek durumlardan büyük oranda kurtarmış olur.

HAMİLELİK SONRASI FAZLA KİLOLAR İÇİN:

Ayrıca günümüzde fazla kilolara müdahale eden uzman hamilelik diyetisyenleri bulunmakta ve anne adaylarının fazla kilo almasını engelleyecek hamilelik diyetleri uygulanmaktadır. Böylece anne adayları hem gereksiz kilo almamış hem de bebeğini anne karnında bebeğin gelişimini hızlandırıcı ve sağlıklı besinlerle beslemiş oluyor.

HAMİLELİKTE OLUŞAN ÇATLAKLAR İÇİN:

Çatlaklara gelince farklı kozmetik ve ilaç firmalarının faydaları hususunda geniş araştırma yapmış markaları bulunuyor ve gerek çatlak gerekse yırtılmaları büyük ölçüde engelliyor.

Görüldüğü gibi hamilelikte anne adaylarının korku ve endişelerini giderecek tıbbi ve psikolojik yöntemler ve destekler halihazırda mevcut. Size kalan endişeleri ve korkuları bir kenara bırakıp anneliğin ve hamileliğin tadını çıkarıp eşinizle beraber bu süreci en az psikolojik sorunla atlatmak, minik misafirinize evinizde yaşam alanları oluşturmak ve ihtiyaç dahilinde bebeğiniz için alışveriş yapmak.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık