trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Havale Nedir? Eft ile Havale Arasındaki Fark ve Havale İşlemi

1 yıl önce
1.030 kez görüntülendi

Herkesin sıklıkla kullandığı tabirler arasındadır havale. Para alışverişlerinde genellikle bu tabir kullanılır. Bilmeyenler için açıklayalım. Havale bir para transferidir. Yani banka da bulunan 2 hesap arasındaki para alış verişine hatta paranın A hesabından B hesabına aktarılmasına havale denir.

Havale Nedir? Havale ve EFT Arasındaki Fark

Burada dikkat edilmesi gereken konular arasında öncelikle eft gibi bir işlemle karıştırılmamalıdır. Eft bankalar arasındaki hesaplara yapılan para transferlerine denir. Havale ise aynı bankada bulunan ayrı hesaplara para transferine denir.

Konuyu biraz daha detaylandırır isek örneklendirerek açmamız mümkün olacaktır. A kişisinin A Bankasında A Hesabı olduğunu varsayalım. B Kişisinin de A Bankasında B Hesabı olduğunu düşünelim. A kişisi B kişisinden havale istediğinde A kişisinin B hesabına para göndermesi olayıdır.

Havale işlemi nasıl yapılır

Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Havale işlemi aynı banka arasındaki para transferi olduğu için eft işlemine göre daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yapılır. Bu işlemi ister bankaya giderek, ister ATM’den yaparak isterseniz artık günümüz teknolojisinin bir nimeti olarak adlandırılan internet bankacılığından yapabilirsiniz.

Banka Şubesine giderek havale işlemini yapmak:

Parayı göndereceğiniz hesap numarasını ve hesap adını bilmeniz yeterli olacaktır. Banka çalışanlarına havale işlemimi şu hesaba yapmak diye dediniz de işleminizi banka personeli tarafından yapmış olursunuz.

ATM’den havale işlemi yapmak:

Havale işlemini atm’den gerçekleştirmek istiyorsanız göndereceğiniz kişinin hesap numarasını bilmelisiniz. ATM’ye hesap kartınızla giriş yaptıktan sonra para aktarma diye bir sekme olacaktır. O sekmeyi seçip göndermek istediğiniz kişinin veya kurumun hesap numarasını şube kodu ile birlikte giriniz. Göndereceğiniz tutarı yazınız. Son ekranda hesabın kime ait olduğu çıkacaktır. Bu kontrolü yaptıktan sonra paranızı karşı tarafa aktarabilirsiniz.

İnternet bankacılığından havale yapmak:

İnternet şubeciliğini kullanmak istiyorsunuz önceden alınmış internet şifrenizi, kullanıcı adınızı, hesap numarasını bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgilere sahipseniz hesabınıza giriş yaptıktan sonra orada da para transferi, para aktarma gibi seçenekler çıkacaktır. o seçeneği seçip burada da şube kodu ile birlikte hesap  numarasını yazıp, göndereceğiniz tutarı girdikten sonra onay için tekrardan yeni ve son aşama gelecektir. Alıcı ismi doğru ise para aktarımını gerçekleştirebilirsiniz.

havale işlemi ücreti

Havale işlemi ücretli midir?

Evet havale işlemi çoğu bankada masraf adı altında kesilir. Masraf oranları her banka da farklı olabilir. Hatta bazı bankalar müşteri kaybetmek veya kazanmak adına bu işlemi ücretsiz de gerçekleştirmektedir. Havale işlem ücretleri genellikle şubeden yapılırsa daha yüksek oranlı, atm’den yapılırsa orta masraf oranı, internet bankacılığından yapılır ise en düşük oranı hatta dediğimiz gibi bedava olarak bile yapılabilir.

Havale saatleri bulunmaktadır?

Havale saati diye bir şey bulunmamaktadır. Günün 24 saatinde işleminizi yapabilirsiniz. Tabi şubeden yapmak isteyenler şubenin çalışma saatlerinde yapabilirler. Onun haricinde atm veya internet bankacılığında 7/24 hizmet alabilirsiniz. Yaptığınız havale elektronik ortamda olduğu için karşı tarafın hesabına 10 dk. ila 60 dk. arasında düşecektir.

Havale nedir? Havale işlemi nasıl yapılır? Eft ile havale arasındaki farkları sizlere aktarmaya çalıştık. İlginizi çekeceğini düşündüğümüz bir diğer yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Eft nedir?

Havale Nedir? Eft ile Havale Arasındaki Fark ve Havale İşlemi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Bengü dedi ki:

  Çok güzel gayet açıklayıcı bilgi vermissiniz havale hakkinda

  1. admin dedi ki:

   fayda sağlayabildiysek ne mutlu bize.

 2. Srap dedi ki:

  Çok güzel açıklanmış.

 3. ebru dedi ki:

  havale işlemini internet bankacılığından yaparsanız çoğu banka havale ücreti kesmiyor. denedim gördüm.

 4. Bankacı dedi ki:

  Eft ve havale arasındaki farkı çok güzel aciklanmissiniz. Hem sade hem anlaşılır bir şekilde yazılmış

  1. admin dedi ki:

   Yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

 5. Çapkınn dedi ki:

  Bankaların havale dedikleri olayı çok güzel açıklamışsınız. Böyle sade ve anlaşılır bilgilere ulaşmak çok güç. Teşekkürler.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık