Hobi Ne Demek? Hobinin Yararları Nelerdir?

2 yıl önce
1.707 kez görüntülendi

Hobi nedir? Hobi yapmak insana ne kazandırır? Hobi ne demektir öncelikle ona bakalım. Hobi; insanların genellikle boş zamanlarını değerlendirmek için edindikleri bir uğraş olarak bilinmektedir. Ancak bilinmesi gereken asıl önemli şey ise; hobiler ile ilgilenmek için ihtiyaç olan şey boş zaman değildir. Yani boş zamanda yapılacak bir şeyler olarak görülmemesi gerekir. Çünkü hobi, insanı rahatlatan, ona huzur veren; kafasını boşaltmasını sağlayan, stres attıran, insana bir şeyler katan, değişik yönleri ortaya çıkartmaya yarayan aktivitelerdir. Yani hobi için boş zaman oluşturmak çabası içine girilmemeli, hobileri hayatımızın içine işlemeliyiz.

Hobinin yararları nelerdir?

Günlük hayatın insana vermiş olduğu stres; insanlar için içinden çıkılmaz durumlar olarak nitelendirilmekte; ve maalesef bu durumlar insanları zaman zaman bunalımları dahi sürükleyebilmektedir. İşte bu bunalımları atlatmanın en kolay yolu ise onu unutmak için bir şeyler ile vakit geçirmektir. Bu uğraşların ise başlı başına bir vakit geçirme aracı olarak görülmemesi gerekir. Çünkü bu gelip geçici olarak düşünülerek; olumsuz durumların ortadan kalkması ile yeri boşalmış sayılır. Yani burada önemli olan nokta; secilecek ya da yapılacak hobilerin devamlılık arz etmesidir. Bir hobi ne kadar devamlı olursa, insan kendini o yönde geliştirebilir. Zaten hali hazırda bir hobi edinmek; insanın kendini geliştirmesi anlamı taşımalıdır. Örneğin canı sıkkınken balık tutan ama can sıkıntısı geçince bu uğraşdan da vazgeçen bir insan, balık tutmayı geçici bir heves olarak görür. Hal bu ki balık tutmayı gerçekten bir hobi olarak düşünen insan, ne olursa olsun bu uğraştan vazgeçmez; bunu sürekli olarak gerçekleştirir. Yani sadece can sıkıntısı olduğunda değil, keyfi gayet yerinde iken bile bunu gerçekleştirdikçe, bu alanda gelişebilir. Yani bu işin profesyoneli olur. Zaten bir hobi edinmenin diğer bir amacı da, yapılan uğraşta profesyonel olmaya çalışmak; ve bunu başarmaktır.

Hobi edinmenin yolları nelerdir?

Hobiler, insanların değişik yönlerini ortaya çıkarabilir. Yani bir kabiliyetini ya da kendisi ile ilgili bir özelliğini bilmeyen insan; seçtiği bir hobi ile bunu ortaya koyabilir; bunu öğrenebilir. Örneğin hobi olarak gitar çalmaya karar veren bir insan, bunu öğrenme aşamasında bu işe bir beceresi olduğunu anlayabilir. Ya da daha çok, müzik hocası bunu kendisine; sen zaten bu yetiye sahipsin diyerek açıklayabilir. Hobiler, insanların değişik yönleri ile normal günlük hayatları arasındaki köprü gibidir. Bir insan hobisi ile, çevresindeki diğer insanları da etkileyebilir. Bu daha çok kadın-erkek ilişkilerinde görülse de; aynı durum normal hayatta da olabilir. Özellikle değişik hobileri olan insanlar, popüler kimliği kazanmaya aday olan insanlardır. Mesela hobi olarak bisiklet kullanmak diğer insanlara göre basit bir hobi olabilir; ancak bisiklet ile akrobosi yapmak oldukça zor ve herkesin yapamayacağı bir şey olduğu için; diğer insanların dikkatini çeker. Onların ilgisini arttırır. Hatta bu işin nasıl yapıyorsun, bana da öğretir misin, gibi sorular ile bir iletişim kurma eğilimi bile söz konusu olabilir.

Hobi, insan için vazgeçilmez olmalıdır. Yani asla bir heves olmamalıdır. Çünkü bu aynı zamanda bir başarısızlık olarak adlandırılır. İnsan, hobisinden vazgeçerse; bu onun için olumsuz sonuçlar çıkarabilir. Mesela kadın-erkek ilişkilerinde buna çok rastlanır. Geçmişte kısa bir süre golf sporu ile uğraşmak amacıyla bunu hobi olarak seçen bir insan, bununla fazla ilgilenmeyip bundan vazgeçerse fazla bir bilgi sahibi olmayabilir. Hatta bildiklerini bile unutabilir. Daha sonra bunu hobi olarak seçen bir kişi ile tanıştığında konuşacak ortak bir noktası olmasına rağmen konuşamayabilir, fikrini söyleyemeyebilir. Ve bu durumda, ortada bir pişmanlıktan söz etmek mümkündür. Bu ve bunun gibi bir çok örnek, insanların başına gelmiş durumlardır.

İnsanlar hobilerini çevresindeki başka insanlardan da edinebilirler. Bu çok karşılaşılan bir durumdur. Örneğin puzzle hobisini bir insanda gören; bunu kendisinin de yapabileceğini öne sürerek; deneyebilir ve buna başlayıp devam ettirebilir. Yani burada başkasından öğrenme durumu olduğu kadar; yapılan bir hobi ile başkasını etkileme, ona yeni bir hobi kazandırma da söz konusudur. Aileden bir büyüğünün eski para biriktirme hobisini devralma; pul koleksiyonculuğu gibi hobiler de nesiller arası sahiplenme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir yakınının hobisini devralan insan; bunu gelecekte yeni nesillere aktarmak için de uğraş gösterebilir. Biz 3 kuşaktır eski para biriktiririz, şu para dedemin koleksiyonundan; bu para amcamın koleksiyonundan diyen birisi nesiller arası hobi sahiplenmesine bir örnektir.

Hobi çeşitleri nelerdir?

Dünyada çok fazla hobiden bahsetmek mümkündür. Farklı ve çeşitli olmakla birlikte; bunu sayı ile ifade etmek mümkün değildir. Çünkü hemen hemen her şey hobi olabilir. Aşık olmak bile hobi olarak değerlendirilebilir. İnsanlar yaptıkları işi bile zaman zaman hobi olarak görebilirler. Elimden her iş gelir, bu parayı başka işler yaparak da kazanabilir; ama bu işi seviyorum; bu iş benim için aynı zamanda bir hobi diyen insanlar bunu en iyi örnektir.

Ayrıca bir hobinin tüm insanlara aynı şeyi anlattığı, aynı şeyi ifade ettiği; insanlar tarafından aynı şekilde değerlendirildiği de söz konusu olamaz. Çünkü dünyadaki her bir insanın birbirinden farklı olduğunu; düşünce ve fikirlerinin değişiklik gösterdiğini, aynı durumlar karşısında farklı düzeyde etkilendiğini, bunlara farklı tepkiler gösterdiğini de göz önüne alırsak; bir hobiyi yapma ve yorumlama yetilerinin de birbirleri arasında aynı olamayacağını anlamış oluruz. Çünkü her bir hobi, kendince bazı kuralları olsa da; isteğe bağlı gerçekleşir. Bu yüzden de insanların yaptıkları ya da sahip oldukları aynı hobilerden beklentileri de farklı olabilmektedir. Yani ortaya çıkan bu farklılık gayet normal bir şeydir.

Genel geçer bir yargı olmamakla birlikte; bir hobi sahibi olan insan; hiçbir hobi sahibi olmayan insana göre daha çok öğrenme ve kendini geliştirme isteklidir. Tabii bir hobi sahibi olmak, onunla ilgilenmek zararlı bir şey olarak görülmemelidir. Bazı hobiler ancak maddi olarak mümkün olsa da her insan kendine yakın, yani kendi erişebileceği hobiler seçerek bunu sağlayabilir. Hobi sahibi olmak, her şeyden önce kendinizi geliştirme, ve kendinize yeni bir şeyler katma olarak görülmelidir. Ayrıca hobilerinizden para kazanmak da mümkündür. Örneğin; küçük hediyelik eşyalar yapmak; çorap örme, atkı bere örme, resim yapmak gibi bir çok hobi de ortaya çıkarılan somut ürünleri de insanların beğenisine sunup, bunları onlara satarak para da kazanabilirsiniz. El işleri genelde bu şekilde gerçekleşen, maddi gelir elde edilen hobiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Güzel hobilerinizin olması dileğiyle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Ahmet dedi ki:

    Hobi ne anlama geldiği ne demek olduğunu anlatan ve ayrıca hobinin çeşitlerine değinen faydali bir bilgi. Teşekkürler

  2. Onur uysal dedi ki:

    Gerçekten çok güzel yazılmış bir yazı. Teşekkürler

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık