trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Home Studio Kurmak İçin Gerekenler

1 yıl önce
1.017 kez görüntülendi

Günümüzde stüdyo masraflarının yüksek olması ve müzisyene rahat bir ortam sağlayamaması sebebiyle ev stüdyoları yani home stüdyolar ortaya çıkmıştır.

Home Stüdyo Nasıl Kurulur Ve Neler Gerekir?

Öncelikle evin kullanılmayan bir odası tamamen boşaltılmalıdır. Çünkü kayıt esnasında eşyalarda dolayı oluşabilecek dip sesler ve eko ortaya çıkabilir. Boşalttığımız odada laminat parke mevcut değilse geniş bir halı yere serilmelidir. Eğer laminat parke mevcut ise yine de halı serilip daha iyi bir sound elde edile bilinir. Duvarlarına yalıtım malzemeleri kaplanmalı ki odadaki ses dışarı çıkmasın. Ufak bir çalışma masası ve bir bilgisayar da bu konsepte eklenerek ilk aşamayı halledilmiş olunur. İşin ikinci adımı ise en zor ve bilgi gerektiren basamaktır.

Optimal bir fiyatta en uygun aletler kullanmanız gerekmektedir. Kullanılacak aletler hakkında bilginiz yok ise bir bilenden fikir almak gerekir. Bir ses kartı, duruma göre bir mixer, bir kondensör yani kayıt mikrofonu ve diğer aracı kablolar ile mikrofon filtresi iş görecektir. Ses kartını bilgisayara taktıktan sonra kullanılacak ise mixer ile ses kartı birbirine bağlanır. Mikrofon var ise mixere yok ise ses kartına takılır. Mikrofon filtresi ise mikrofona monte edilir. Tüm bu işlemler sonunda bilgisayara bir kayıt programı yüklenmelidir. Home Studio Kurmak İçin Gerekenler bu kadardır.

Bundan sonra yapacağınız her işlemden tecrübe edinip iyi ürünler ortaya koyabilirsiniz. Dikkat edilecek hususlar kullanılacak enstrümanların hangi şekilde kaydedilip hangi şekilde kullanılacağıdır. Bunun dışında kayıt programı hakkında iyi bir donanıma sahip olmak gereklidir. Bir öneri olarak ise yapacağınız kayıtlar hücum kayıttan ziyade kanal kayıt olmalıdır. Üst üste yapacağınız bu kayıtları mastering ve mix işleminden sonra bir şarkı haline getirebilirseniz. Mastering ve mix işlemlerini profesyonelce bu işi yapan djler ya da aranjorlere teslim etmenizde fayda var.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık