İlişkilerde Güven Duygusu

2 yıl önce
582 kez görüntülendi

İnsanlar her zaman rahat yaşamak isterler. Rahat yaşamak mutlu olmakla alakalıdır. Mutlu olmanın da temeli güven duygusudur. İnsan ne yaparsa yapsın önce işi yapacağı çevreye güvenmek ister. Güvenmeden atılacak her adımda birbirinden sürekli kuşkulanan insanlar hiçbir şeyi sağlıklı yürütemezler.

Güven duygusu ilk olarak çocuk yaşlarda ailede başlar. Ağaç yaş iken eğilir sözünden hareketle ilk eğitimini aileden alan çocuk bu güven duygusunun kendisine verilmesiyle ilerleyen zamanlarda çok başarılı olur.

Güven Kazanmak: İkili ilişkilerde ister arkadaş olsun, ister sevgililer olsun isterse evlat baba ilişkisi olsun arada güven olmalıdır. Güvensizlik en başta insanın kafasında oluşturduğu ön yargılardan oluşabilir ama genellikle daha önce başa gelmiş olumsuz bir sebepten dolayı ortaya çıkmaktadır. İnsanlar arasında kendini yüksek başkalarını hor görme, aşağılık kompleksi, başaramama inancı, korku, heyecan, stres, adaletsizlik, yanlış yapmaktan korkma gibi birçok neden güvensizliğe neden olmaktadır. Karşımızdaki kişiye değer veriyorsak öncelikle güvenmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Neden güvenmiyoruz?

Elbette bir insanın herkese güvenmesi mümkün değildir. Ama yakın çevremizden maksimum ortalama beş ya da altı kişiye gerçekten güvendiğimiz görülmektedir. İnsanları güvensizliğe iten sebep her zaman kendisi olmayabilir. Sosyal bir varlık olan insan çevresinde çok fazla kişiyle görüşür, fikir alır sohbet eder. Bunlar insana kafasında belli bir şablona oturtma durumu oluşturur. Bilinçli ya da bilinçsiz insan bir olaya ya da kişiye güven duygusunu yitirirse kolay kolay geri getiremez. Güven duygusunun suistimal edilmesi de güvensizliğin önemli nedenlerindendir. Her insan farklı yapıda farklı düşüncededir. Dış görünüşüyle bir kişiye güvenip güvenmemek çok sık yapılan bir yanlıştır. Gerçekten doğru kişilere güvenmek istiyorsak o kişileri çok iyi tanımak gerekir.

İlişkilerde Güven Duygusu Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık