trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

İnsan Hakları Nedir – Nelerdir?

1 yıl önce
893 kez görüntülendi

İnsan hakları, dünyadaki bütün insanların sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerdir. İnsan hakları, ırk, ulus, din, dil, cinsiyet, etnik köken ayrımı gözetmeksizin tüm insanların birer kimliklerinin olması hasebiyle kendine tanınan devredilemez, çok değerli bir haklar bütünüdür.

Bu insan haklarını herkes sonuna kadar kullanmakta eşittir. Bu insan haklarının korunmasında ve kullandırılmasında tüm devletler ve uluslararası sivil toplum örgütleri birinci derecede sorumludurlar. Bu arada insan hakları terimi bir ideali içerir. Bu terim, aslında olanı değil, olması gerekeni dile getirirler. İnsan hakları, her bir bireye kendini her bakımdan ifade etme ve kendini geliştirme fırsatı verir. Ama insan haklarının içinde yer alan özgürlükler, başka insanların haklarını engellediğimizde bu özgürlükler son bulur.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

İnsan hakları, insanlara belirli hakların yanında bir sorumlulukta yükler. İnsan hakları, ilk olarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu bünyesinde ele alınmıştır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi‘nde ilk olarak insan hakları konusu ele alınıp kabul edilmiştir.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin içeriğinden biraz bahsetmek gerekirse bu hakların arasında yaşam hakkı, özgürlük hakkı, sağlık, eğitim, beslenme, barınma ve toplumsal hizmetlere kavuşma gibi haklar ile kanunun koruyuculuğundan eşit olarak yararlanma, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme, dernek kurma, mülkiyet hakkı, çalışma ve sözleşme, din,vicdan,ifade özgürlüklerinden oluşan çok önemli bir beyannamedir.

Yalnız buradaki özgürlüklerden hiçbiri, bir devleti, bir topluluğu, bir kişiyi ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir etkinlik ya da girişime hak verir biçimde kullanılamaz. Bu yüzden insanlar, haklarını başka insanların haklarını engelleyecek şekilde kullanmamalıdır. Bu durumda insanlar, haklarını diğer insanların haklarına saygı göstererek kullanmalı, bütün devletler ve uluslararası sivil toplum örgütleri ise tüm insanların temel hak ve özgürlüklerini korumalıdırlar.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi‘nden sonra insan haklarını koruma ve geliştirme yönünde bazı anlaşmalar imzalanmış ve bildiriler yayımlanmıştır. Bunlar şöyle sıralayabiliriz:

  1. Birleşmiş Milletler,Kadınların Siyasi Haklarına İlişkin Sözleşme. Bu sözleşme 20 Aralık 1952de imzalanmıştır.
  2. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirisi. Bu bildiri ise 20 Kasım 1959 da yayımlanmıştır.
  3. Avrupa Sosyal Haklar Sözleşmesi. Bu sözleşme ise 18 Ekim 1961 de imzalanmıştır.
  4. Afrika. İnsan ve Halklarının Halkları Şartı. Bu şart 26 Haziran 1981 de kabul edilmiştir.
  5. Birleşmiş Milletler, Yargı Bağımsızlığına Dair Temel Prensipler. Bu prensipler 29 Kasım 1985’te kabul edilmiştir.

İnsan hakları gibi çocuk hakları sözleşmesi olduğunu biliyor muydunuz? Önceki yazımız da çocuk hakları üzerinedir. Merak edenler ilgili yazımızı okuyabilirler.

İnsan Hakları Nedir – Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık