trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

İş Hayatında Giyim Tarzı Nasıl Olmalı

1 yıl önce
1.255 kez görüntülendi

Giyim ve kuşam insanların daha çok dış görünüşünü yansıttığı ama Kimi zaman da iç dünya ile ilgili bir takım bilgiler veren terimdir. Giyim bir ihtiyaç olmakla birlikte aynı zamanda bir şekil verme işidir. Bu şekil verme daha çok moda ile ilgilenme olarak kabul görse de aslında insanın kendine ne yakıştığını bilip ona göre giyinmesi olarak ifade edilmektedir. Kuşam ise daha çok giyim dışında olan dış görünüştür. Yani saçlar, sakallar, tırnak ve oje, şal, atkı, kolye bilezik, hatta saat. Bunların bir kısmı aksesuar olarak da ele alınmakta ama hepsi aynı zamanda kuşam olarak ifade edilmektedir.

İnsanlar daha çok kendine yakışan şeyleri giyerler. Ayrıca insanın kendi yaşam tarzına ve kendi kültürüne göre giyinmesi de son derece normaldir. Kendi dini inancına göre veya aile yapısına göre giyinmesi de sıkça görülmektedir. Bunlar da gayet normal olarak karşılanır. Çünkü giyim de bir özgürlük ifadesidir. Yani bir bakıma insanlar giyeceklerinde özgür olarak kabul edilir. Zaten olmasi gereken de budur. Önemli olan insanın ne istediğini giymesi ama bunu kendine yakışacak şekilde yapması gerekir. Ayrıca çok çok aşırıya kaçarak giyinmek ve dışardan tepki almak da hoş değildir. Bazen bulunulan yere göre de giyinmek gerekebilir. Ama kim ne derse desin; kimsenin ne dediği umrumda değil ben istediğimi giyerim diyerek yapılan yorumlar aslında daha çok takıntılı olan insanların yaptığı bir şeydir. Ama bazı durumlar vardır ki kim olursa olsun bu duruma ayak uydurmak zorunda kalabilir. Bunu en çok işyerlerinde görmek mümkündür. Bazı işyerleri kılık kıyafet kuralları koyarak daha sonra ortaya çıkabilecek bir anlaşmazlığı önlemek isteyebilir. Ya da bunu daha sonra sözlü olarak dile getirerek uyarı da bulunmak isteyebilir. Ancak sözlü uyarılar bazen kabul görmemektedir.

İş hayatında nasıl giyinmeliyiz?

İşyerleri insanların profesyonel çalışma alanlarıdır. Bu profesyonel alanda profesyonelce hareket etmek gerekir. İş ahlakı da bunu gerektirir. Ayrıca iş ahlakının içinde giyim tarzı da vardır. Bu kesinlikle yok sayılamaz. İnsanlar işyerlerinde kılık kıyafetine son derece önem vermelidir. Özellikle müşteri ile direkt yüz yüze temas halinde olan çalışanlar buna iki kat dikkat etmelidir.

İş hayatında giyim için temizliğe önem verin.

İster müşteri ile temas halinde olunsun; isterse olunmasın insanın giyim tarzına dikkat etmesi öncelikle çalışma arkadaşlarına olan saygısını ifade eder. Burada ilk olarak bilinmesi gereken şey ise, temizliktir. Yani ne giydiginizden daha çok temiz giydiginiz şeyler önemlidir. Gözle görülür şekilde lekeli olan ve kötü kokular yayan pis şeyler giymek son derece tepki görür. Bu aynı zaman da ayıp olarak nitelendirilir. Yani giydiğiniz şey eski moda olabilir, hatta eski de olabilir ama temiz olması gerekmektedir.

Temizliği dışında giyim tarzı daha çok yırtık delik olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bu da pek hoş karşılanmaz. Yırtık olan yerleri dikerek ya ya yama yaparak biraz daha kabul edilebilir olursunuz.

İş hayatında giyiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Gelelim diğer giyim kurallarına. Yani aslında ortada belirlenmiş bir kural olmasa bile, bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Eğer bir plaj gibi bir yerde çalışıymıyorsanız; hatta bir ofiste iseniz, şort kısa pantolon gibi şeyleri giymek tepki alır. Hatta bu çoğu işyerinde yasaktır. Çünkü bir saygısızlık olarak kabul edilir. Bu şekilde giyinip gitmek hoş karşılanmaz.

Vücut hatlarını aşırı şekilde belli eden ve bol dekolteli şeyler giymek de çok hoş karşılanan bir durum değildir. Buna daha çok erkekler tahrik olduklarını iddia ederek karşı çıkmaktadır. Ama aynı şekilde erkeklerin de Dap dar pantolonlar ya da badiler giymesi yada yaka paça açık şekilde tişörtler giymesi de tepki görür. Buna hem bayanların hem de erkeklerin son derece dikkat etmesi gerekir. Orası bir iş yeridir; Podyum değildir. Buna dikkat etmek gerekir.

Erkeklerin sakalları başlarına zaman zaman dert açabilir. Bazı işyerleri sakal olayına son derece karşı çıkar. Erkek personelin düzenli olarak sakal traşı olmasını isterler. Bir nevi haklıdırlar. Yasak olmasa bile işe sakallı gitmek çok hoş karşılanmaz. Yasak olmadığı yerler de bile aşırı sakallı olarak işe gidilmemelidir. Hatta bazı işyerleri top sakal vb. şekildeki kesimlere izin vermekte ama sakalın normal halini pek kabul etmemektirler.

Saçlar da sakallar kadar olmasa da bazen sorun teşkil edebilir. Bayanların açık saçla değil de saçlarını toplaması beklenir. Aynı durum saç uzun erkekler için de geçerlidir. Yani etrafa yayılırcasına uzun saçla gezmek pek hoş karşılanmaz. Ayrıca bayanların saçları için kullandıkları toka vb gibi şeylerin çok abartılı olmaması beklenir. Buna zaman zaman dikkat edilir. Yine kırmızı; yeşil, turuncu gibi doğal olmayan ve boya ile sonradan oluşturulan saç renkleri de pek hoş karşılanmaz ve anında tepki görür. Buna dikkat etmek gerekir.

Abartılı kolyeler, bikezikler, takılar, saatler hatta ayakkabılar da iş yerlerinde tepki gören şeylerdir. Abartılı olmadığı zamanlar da kimse birsey demez. Ama aksi olduğu durumlarda uyarı bile çekilebilir. Burada iş yerleri olabildiğince sade olan şeylerin olmasını beklemektedir.

Giyim tarzı özellikle iş hayatında son derece önem arz eder. Buna sürekli olarak dikkat edilmeli; tepki görecek şeylerin kullanımından mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık