trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Kara Liste Nedir? Banka Kara Liste Sorgulama

1 yıl önce
877 kez görüntülendi

Bankalar hayatımızı kolaylaştıran bir çok hizmeti bizlere sunmaktadır. En korkunç tarafı banka kara listesine girmektir. Peki Nedir bu kara liste? Kimler kara listeye girer? Kara listeye girmemek için ne yapmak gerekli? Kara listeden nasıl çıkılır? Bu konuyu sizler için detaylıca araştırdık. Şimdi bu sorularınızın cevabına hep birlikte yanıt verelim.

Kara Liste Nedir?

Kara liste Merkez Bankası’nın uyguladığı bir ceza yöntemidir. Bankalardan kullandığımız hizmetleri arasında olan kredi kartı, krediler ve ek hesap gibi hizmetlerinin borcunun zamanında ödenmemesinden ötürü uygulamaya koydukları cezalandırma çeşididir. Her cezanın bir yaptırımı olduğu gibi kara listeye giren kişiler de yukarı da saydığımız banka hizmetlerinden 5 yıl süreyle yararlanılamamasıdır.

Kara listeye girmemek için ne yapmak gerekli?

Öncelikle bankalardan kullandığımız ek hesap, kredi kartları, krediler gibi finansman sağladığımız hizmetlerin borçlarını son ödeme gününde ödemelerini gerçekleştirirseniz kara listeye girmeyeceksiniz.

Banka kara listesiye girmek ve kara liste ne zaman silinir?

Kara listeye girdiğiniz an ve borcunuzun tamamını ödedikten sonra 5 yıl boyunca kredi türlerinden yararlanamazsınız. 5 yıl sonunda Merkez Bankası kara listeden sizi çıkarır. Kara listeden çıktıktan sonra kredi notunuza, gelirinize göre kredi hizmetinden yararlanabilir kredi alabilirsiniz. Kredi notu nedir diyenler için ilgili yazımıza göz atabilirler.

Banka kara liste sorgulama

Kara listeye girip girmediğinizi öğrenmek istiyorsanız Merkez Bankası’na Dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Şu anlık kara liste için internet üzerinden bir sorgulama yapılmamaktadır. Dilekçenizi posta veya elden ile başvuru yaptığınız da size geri dönüş sağlanacaktır. İkinci bir kara liste sorgulaması gerekiyorsa borcunuzdan ötürü adınıza haciz veya icra davası açıldı ise kara listeye girmişsiniz demektir. Posta yoluyla başvuranlar için postanızı bu adrese göndermeniz gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş.
İdare Merkezi
Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü
İstiklal Caddesi No:10
ULUS
06100-ANKARA

Kara Listeden Çıkmak

Kara listeden çıktıktan sonra kredi notunuz yükseldiğinde bankaların kredi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Kredi notunuzun iyi bir duruma gelmesi için bankanızın kredi kartını veya ek hesabınızı kullanıp en az 6 aylık bir dönem içinde son ödeme tarihlerini kaçırmadan günü gününe borcunuzu ödeyiniz. Bu durum kredi notunuzun artmasına sebep olacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık