Keman Nedir? Keman Hakkında Bilgiler

2 yıl önce
1.764 kez görüntülendi

Keman Hakkında bilgilere ve Keman Nedir? soruna cevap vermeye çalışacağız. Keman; ilk otaya çıkışına insanlık tarihinin ilk dönemlerinde kullanılan yay ve ok ilham kaynağı olmuştur. İnsanoğlunun yayın tiz sesini fark etmesinin ilk kemanın yapılmasında büyük önemi olduğu düşünülmektedir.

Kemanın Tarihçesi

Orta çağda viel adıyla kullanılan yaylı çalgıların ve Türklerde de oldukça yaygın olan Kemençe-i Guz adındaki çalgının kemana oldukça benzediği düşünülmektedir. Bu görüş Lavignag’ a aittir. Bunun dışında ilk keman yapımıyla ilgili oldukça farklı görüşler mevcuttur. Bunlardan birine göre tüm yaylı enstrümanların kökeni Orta Asya’ ya dayanır. Dolayısıyla ilk keman da orta Asya’da yapılmıştır. Bu görüşe göre Orta Asya’ nın göçebe yaşayan ve yaşamlarını at üstünde sürdüren kavimleri (Bunların Çinli oldukları söylenir) avcılıkla uğraştıklarından av sırasında keşfettikleri yayın tiz sesinden yararlanarak günümüzdekinden çok daha farklı bir keman oluşturmuşlardır.

İkinci görüş ise ilk kemanın Araplar tarafından bulunduğu yönündedir. Bu konuyla ilgili çok fazla detay olmasa da bazı yazılı kaynaklarda bu bilgiye dair belgelere rastlanmaktadır. Yine bu belgelerde ilk kemanın dokuz telli olduğundan bahsedilmektedir. Bir başka görüş ilk kemanı İtalyanların yaptığını savunur. Günümüzde en çok kabul gören görüş de budur.

İlk Keman Yapımcıları

İlk keman yapımcılarının Gaspara Da Salo ve Andrea Amati adında ustalar olduğu sanılmaktadır. Bu iki usta tarafından üretilen ve ilk keman olduğu zannedilen çalgılar uzun bir sapa ve kısa bir köprüye sahipti. 19. yy da keman bazı değişiklerle günümüzdeki şeklini aldı ancak özünü hala kendinde barındırmaktadır.

Ayrıca keman; kontrbas, çello, viyola, keman dörtlüsünün en tiz üyesidir.

Kemanın Teknik Özellikleri

Günümüzdeki biçimi itibarı ile dört tel ve hafif kavisli bir köprüden oluşan keman yaklaşık 35 cm uzunluğunda bir gövdeye sahiptir. Kemanın gövdesinde ve tellerin iki yanında simetrik bulunan f deliği olarak adlandırılan ve şekil olarak da f harfine benzeyen delikler hava ile keman içi boşluğun temas ettiği yerdir ve ses titreşimlerinin aktarılmasında etkilidir. Kemanın yapımı bittikten sonra cilalanması gerekmektedir ki bu hem enstrümanın uzun ömürlü olması açısından hem de ses tınısının tırmalayıcı olmaması için önemli bir aşamadır. Ustanın becerisi de (el yapımı kemanlar için) büyük önem taşır. Keman ustalarına “luthier” denir.

Kemanın Akort Sistemi

Kemanın genellikle metalden yapılan dört adet teli mevcuttur. Bu tellerin sesleri tize doğru sıralandığında: sol- re- la- mi nota dizisi elde edilir. Bu dizilim Klasik Batı Tekniği için geçerlidir. Doğu tarzı müzik yapan sanatçılar ise tize doğru: do sol re la dizilimini kullanmaktadırlar. Bir eser her iki akord sistemiyle de icra edilebilir ancak bazı parçalarda bazı sesler çiğ kalır. Ayrıca iki sistem arasında transpoze açısından uyumsuzluklar ortaya çıkabilir.
Kemandan ses elde etmek için reçine sürülmüş yayı keman tellerine doğru açı ile sürtmemiz gerekir.

Keman Eğitimi Hakkında Bilgiler

Keman eğitimine başlamak için en doğru yaş 5-9 yaş arasıdır. Keman perdesiz bir enstrümandır. Dolayısıyla notaları basmak ve doğru sesi bulmak perdeli enstrümanlara göre çok daha uzun bir süre alır. Kolaylık olması açısından başlangıçta notaların yerleri işaretlenerek çalışılır ve böylelikle parmaklar natürel pozisyona alıştırılır. Ancak kemanda nota basmaya geçmeden önce çok daha uzun bir süreç vardır ki: Yay çekmek. Enstrüman çalmaya yeni başlayan kişiler özellikle de çocuklar hemen bilindik şarkıları çalmak isterler ancak bu hiçbir çalgı için mümkün değildir. Bu nedenle başlangıçta yer alan ve çok uzun süren yay çekme çalışmaları esnasında öğrencilerin bu enstrümandan soğuması çok olasıdır. Ayrıca tüm telli çalgılarda yaşanan bir sorun da parmakların nasır tutmasıdır. Başlangıçta tellere dokunmak, nota basmak çok zor gelir ancak parmaklar bir kere nasır tuttuktan sonra bunlar hiç de zor gelmemeye başlayacaktır. Keman çalmaya başlayacak olan kişiler öncelikle nota öğrenir. Ayrıca çeşitli egzersizlerle müzik kulaklarını geliştirmeleri de doğru sesleri basmalarını kolaylaştıracaktır. Keman egzersizleri evde yapıldığında ailenin diğer fertleri olumsuz eleştirilerde bulunabilir. Çünkü kemandan temiz sesler elde etmek sürekli çalışılsa bile en az 6 ay alır. O nedenle bu sürecin gayet normal işlediği bilinmeli ve mümkün olduğunca yapılan olumsuz eleştirilere kulak tıkanmalıdır. Çok meşakkatli bir süreç gerektirse de keman çalmayı öğrenme yolculuğu asla sonu gelmediği fark edildiğinde aslında hem acı veren hem de vazgeçilemeyen bir tutku olduğu anlaşılır. Notalarla dans etmek… Enstrüman çalmayan insanların çok basit bulduğu bir sözdür bu ancak müzik öyle ya da böle tam anlamıyla hayatınıza bir kez girdi mi siz onu bıraksanız da o sizi hiçbir yerde bırakmaz.

Keman Sesinin Büyüsü

Keman sesi büyüleyicidir. Keman sesinden hemen hemen tüm insanlar etkilenir. Çok iyi bildiğiniz eski hatta demode diyeceğiniz türden şarkılar bile kemanla çalındığın tekrar tekrar dinleyebileceğiniz bir hal alır. Bunun nedeni insan sesine en yakın çalgı sesinin kemana ait olmasıdır. Birçok enstrümana göre tiz sesler duyarsınız biri yanınızda keman çaldığında. İlan- ı aşk etmenin de bir yöntemidir keman sesi, aşka sitem etmenin de. Hatta tüm çaresizliği, tüm haykırışları anlatan ve duyguların insanda biriktirmiş olduğu çığlığın bir nevi vücut bulmuş halidir keman… “kemanı ağlatmak” “kemanı konuşturmak” deyimleri de zaten bu gerekçe ile türemiştir. Tüm bunlar kadar “kemanı güldürebilmek” de marifet ister. Hareketli neşeli şarkıları keman ile çaldığınız zaman nasıl başka bir şekle büründüğünü hemen fark edebilirsiniz. Müzik ile uğraşmak birazcık müzik kulağı istese de müzik dinlemek için böyle bir yeteneğe ihtiyacınız yoktur. Duygu yoğunluğu yaşadığınız zaman keman sesi dinlemek her şeyden çok rahatlatacaktır sizi. İster solo olsun ister senfoni olsun hiç fark etmez. Her ne şekilde oluşa olsun kemanın zarafeti ruhunuzla bütünleşmeyi başaracaktır. Siz yeter ki o inceliğe yer açın sanat dünyanızda…

Kemanla ilgili bildiklerimizi derleyip keman hakkında yazmaya çalıştık. Keman Nedir?, Kemanın tarihçesi hakkında bilgiler verdik.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Sinem dedi ki:

  Tesekkur ederim. Yazıdan istifade etmi. Oldukca acemiyim henüz 1 hafta oldu

  1. Yaz Para Kazan dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz. Geliştirmeniz dileğiyle.

 2. Keman Kursu İzmir dedi ki:

  Keman hakkında oldukça faydalı bilgiler barındıran bir içerik olmuş. Keman hakkında fikir edinmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken cinsten. Çok teşekkür ederim.!

 3. Keman Kursu İzmir dedi ki:

  Keman hakkında faydalı bilgiler içeren bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.

 4. keman kursu istanbul dedi ki:

  Faydalı bir paylaşım. Elinize sağlık. Teşekkürler.

 5. opencart web tasarım dedi ki:

  Her zamanki gibi süper bir içerik olmuş

  1. admin dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık