trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Kendi İşini Kurmak

2 yıl önce
908 kez görüntülendi

Herkesin hayalidir kendi işini kurmak. Başka birine bağlı olmadan özgürce kendi işinin patronu olmak, istediğin saatte girip istediğin saatte çıkıp kimse karışmadan kendi saatlerini kendin belirlemek insanı mutlu eder.

KENDİ İŞİNİ KUR

Kendi işimi kurmak istiyorum” mu diyorsunuz.

İnsanlara daha çok olumlu tarafları fazla gibi gelse de bir iş kurarken riskleri de aldığınızdan emin olmalısınız. Kendi işinizi kurmak bazen gereklilik halini de alabilir. Bir iş yeri açmak istiyorsanız öncelikle sermaye sahibi olmanız gerekir. Bu iş yerini açacağınız yerin kirası, personel masrafı ve muhasebe gibi birçok gideri en başta hesap ederek işe başlayın. Ayrıca altı ay ile bir yıllık süre içerisinde çok fazla kazanamayacağınızı giderlerinizin biraz üzerinde gelir edeceğinizi unutmayın.

Kendi işinizi kurmak isteyenlere ufak tavsiyeler.

Açmayı düşündüğünüz iş yerinin iş yapabilme potansiyelini iyi araştırmanız gerekir.Ayrıca açacağınız yer de çok önemlidir. Merkezi ve çok fazla insanın geçmediği bir yerde bir işletme açmanız durumunda ne açarsanız açın işiniz asla tutmayacaktır.

İş kurmak istiyorsanız iş kolunu veya sektörü iyi seçmelisiniz.

Onun dışında kuracağınız iş kolunun çevrede çok fazla yerde ve size yakın yerlerde olmaması gerekir ki müşteriler sizi tercih etsin. Bu iki sorunu çözdükten sonra gelir ve gider dengesini oturtmanız gerekiyor.

İlk aşamada masraflarınız çok fazla olmayacaktır. Belli bir süre sonra masrafları olabildiğince kısarak küçük kar peşinde koşmak mantıklı gibi görünse de çalışan personelinize bunu en az derecede hissettirmeniz gerekir. Çalışan personelin mutluluğu direkt olarak onlardan iyi verim almayı sağlar. Aynı zamanda bir iş yapıyorsanız personelinize iş ciddiyetini anlatmanız gerekir.

Reklam harcaması veya bütçe oluşturmalısınız.

Mali dengeyi tutturduktan sonra satışlarınızı artırabilmek için yaptığınız işe göre değişik stratejiler ve reklam kampanyaları geliştirmelisiniz. Broşür ve tanıtım kitapçıkları dağıtarak isminizi duyurmanız çok etkili olur. Eğer büyük firmalara iş yapmak ve büyümek istiyorsanız sosyal medya reklamlarına yönelmeniz karlı olacaktır.

Riskleri göze almalısınız.

İş yaşamında her türlü olumsuzluklara da hazırlıklı olmalısınız. İşleriniz bir iki gün kötü gittiğinde umutsuzluğa kapılmayın sonsuza kadar kötü gidecek değildir elbette. İnsanlar mal ve hizmet aldıklarında güler yüz ve satış sonrası destek yani herhangi bir durumda arayabilecekleri yerleri önemserler buna dikkat etmelisiniz. Yani özet olarak kendi işini kurmak büyük keyif olsa da riskleriyle zorluklarıyla baş edebilecek kapasitede olmalısınız. Risk almadan da hayatta hiçbir şeyi başarmak mümkün değildir. Başlangıçta ağır ağır ama önemli adımlarla ilerleyerek işlerinizi ilerleyen zamanlarda büyütebilirsiniz ya da zarar ederek batabilirsiniz her şey sizin elinizde .

Yeni iş kurmak isteyenlere elimizden geldiği kadar olabilecek riskleri ve durumları anlatmaya çalıştık. En çok kazandıran meslekler yazı dizimizi de göz atabilirsiniz. Veya iş fikirleri kategorimizden iş fikirlerine bakabilirsiniz. Yorumlarınız diğer okuyucularımızı da aydınlatacağını unutmayınız. Yorumlarınız bizim için değerlidir. Bilgi paylaşılınca güzeldir. Yeni iş kuranlara bol kazançlar dileriz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık