trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Kilo Vermek İçin Sporsuz 3 Temel Kural

2 yıl önce
677 kez görüntülendi

Herkes gibi sizde kilo vermek için spor yapmalısınız. Spor alışkanlık haline geldikten sonra sporun yanında yapılabilecek 3 temel faktör kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Spor, hayatımızın büyük bir kısmında önemli yer kaplamaktadır. Fiziksel ve psikolojik katkıları tartışılamaz bir gerçektir. Fakat çoğumuz zamanımızı ayırmayız bu değerli alışkanlığa. Bu yazıda sizlere kilo vermek adına yaptıklarınızın sporsuz aslında tek başına pekte bir işe yaramadığından bahsedeceğim. Öncelikle spor nedir? Önceden belirlenmiş kurallara göre, bireysel ya da takım halinde yapılan fiziksel aktivitelerdir.

Kilo vermek için sporun yanında yardımcıları nelerdir?

Altın kural bol su içmek.

Sporun kilo vermede yardımcı olduğu kesindir. Fakat vücudumuzu kuru bırakmak olmaz. Nefes alma, terleme, sindirim gibi olaylarda vücudumuz sürekli su kaybeder. Vücudumuzun yaşamsal fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesinin yanı sıra metabolizmamızın da çalışması için bol su içmemiz gerekmektedir. Normal şartlar altında 30 kilo vücut ağırlığına 1 litre su düşmesine rağmen spor yapan insanlarda bu miktar artmaktadır. Spor yapmayan insanlar için günde 1,5-2 litre su içmesi yeterliyken, düzenli bir şekilde spor yapan bir kişinin günde 2,5-3 litre su içmesi gerekmektedir. Bu verilere uygun olarak su tüketirsek eğer yaptığımız spor daha faydalı hale gelir. Çünkü suyun; metabolizmanın hızlanması, yağ yakımının hızlanması, vücudumuza giren besinlerin daha hızlı ayrışması, daha hızlı atılması gibi önemli faydaları vardır.

Yeşil çay içmek.

Yeşil çayın da aynı şekilde metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Fakat bu çayın sporsuz tek başına yağ yakma, kilo verdirme gibi özellikleri yoktur. Bu yüzden sporla birlikte içilen yeşil çayın bölgesel çalışılan sporlarda, o bölgede yağ yakımını hızlandırıcı özelliği vardır. Ayrıca sporla yakılan kalorinin artmasına yardımcı olur. Bununla birlikte yeşil çayın enerji verici özelliği sayesinde spordan sonra halsiz düşme ve yorulma en aza indirgenir.

Protein önemlidir.

Yapılan sporun kaslardan değil de yağlardan yakması için protein önemli görev üstlenir. Kas oluşumu bayanlar için de gereklidir. Hiç bir zaman erkekler kadar kaslı bir görünüme ulaşmaktan korkmayın. Kaslar yağ yakımını hızlandırdığından, protein alımını arttırarak, kas oluşumuna katkıda bulunmak oldukça mantıklıdır. Spor yapmayan kişilerde günlük protein ihtiyacı kilo başına 0.8 gram olmakla birlikte spor yapan kişilerde bu rakam 1.5-2 grama ulaşmaktadır. Tabi kalori değeri fazla yüksek olmayan protein kaynakları tercih etmeye dikkat edilmelidir.

Sonuç olarak kilo vermek için bir şeyler içmek ya da yağ yakıcı, metabolizma hızlandırıcıları tek başına almak sporsuz tek başına faydası yoktur. Yeter ki spor yapmayı alışkanlık haline getirin.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık