trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Kırmızı Mercimek Çorbasının Faydaları

2 yıl önce
793 kez görüntülendi

Kırmızı Mercimek Çorbasının Faydaları nelerdir? Mercimek çorbası faydalarına bir bakalım. Kışın en vazgeçilmez çorbalardan olan ve doyurucu özelliği bulunan lokantaların ve Restaurantların listesinde mutlaka bulunması gereken çorbalardan mercimek çorbası oldukça besleyici ve yüksek lif protein içeren fosfor kalsiyum ve çinko açısından zengin bir besindir.

Mercimek çorbasının yararları nelerdir?

Sabahları kahvaltı yerine de geçen besleyici değeri sayesinde tok tutucu bir özelliği de bulunmaktadır. Ege bölgesinde Marmara ve güneydoğuda yetiştirilen mercimek mart ve nisan aylarında ekilmektedir. Vitaminin yanı sıra kan yapıcı özelliği bulunan kırmızı mercimek faydaları oldukça fazladır. Kansızlık çeken bir insana ve hamilelerde özellikle tavsiye edilir. Şeker hastalığını önlemede ve kalp krizi riskini azaltmakta da yardımcı olur.

Mercimek sadece kışın değil , yazları da tercihe göre yenilebilir. Çorba çeşitleri arasında Ezo gelin çorba ve kırmızı mercimek çorbası olarak bilinse de ayrıca posası kullanılarak mercimekli köfte bayanlar tarafından yapılmakta ve beğenilmektedir. Mercimek çorbası büyüklerin yanı sıra aynı zaman da çocuklara da oldukça faydalı olan bir yiyecektir.

Mercimek çorbası faydaları arasında;

İçinde olan lif ve vitaminler sayesinde çocukların alması gereken vitamini verir ve direnç kazandırarak daha da enerjik hale getirmektedir. Asırlardır kullanılan mercimek çorbası eski dönemlerde de kullanılan, tercih edilen, bereketli sayılan bir yiyecektir.

Mercimek çorbası yapısı gereği yumuşak olup suda bir kaç dakika kaynatıldığı takdir de kolaylıkla ikrama sunulmaktadır. Misafir davetlerinde de tercih edilebilir aynı zaman da nane, kırmızı biber gibi baharatlarla da tatlandırılmaktadır.

Kırmızı Mercimek Çorbasının Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık