trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Kısa Film Nedir ?

2 yıl önce
709 kez görüntülendi

Kısa film nedir ne demektir? Film sektörü her geçen gün büyüyen bir sektör haline gelmektedir. Bu sektör kendi içerisinde en başta uzun metraj ve kısa metraj olmak üzere 2 çeşit alana ayrılmıştır.Uzun metraj projeler sinema filmi ve dizilere yönelik iken kısa metraj genellikle festivaller ve yarışmalara yöneliktir.

Kısa metraj film nedir?

Amerika ve Avrupa ülkelerinin birçoğunda kısa film üzerinden para kazanılan bir sektör haline gelmiş iken ülkemizde uzun metraja geçişte bir basamak ve sektöre yeni başlayanların ilk denemeleri olarak lanse edilmektedir. Kısa filmler verilen sınırlı süre içerisinde hikayesini izleyiciye aktarmak zorundadır bu yönüyle uzun metraja göre daha zordur.

Uzun metrajda geniş bir sürede anlatılacaklar detaylı bir şekilde verilirken kısa metraj film genellikle kişi ve mekan sayısı az konu tektir. Ama genellikle tek mekan içinde geçebilmesi, prodüksiyonun fazla maliyetli olmaması yönünden elinde kamerası ve ışığı olan herkesin girişebileceği bir iştir.

Kısa filmlerde süre nedir?

Kısa filmde senaryoya bakılmaz konunun anlatılış şekline bakılır. Bir kısa filmin süresi bir dakikadan başlayıp maksimum otuz dakikaya kadar çıkabilmektedir.

Film festivalleri

Kısa film festivalleri ve film yarışmaları Dünyada çok fazla düzenlenmekte ülkemizde de son yıllarda bu konuda yapılan atılımla düzenlenen festival ve yarışma sayısında artış olmuştur.

Kısa film hobi olarak ilgilenen kişilerin dışında daha önce hiç çekim yapmamış ya da bir iki denemede başarısız olmuş kişilerin kendilerini gösterebilecekleri muazzam bir alandır. Hiç film çekmemiş bir kişinin kısa film çekmiş birine göre uzun metraj film çekmesi elbette çok daha zordur. Dünyada bazı ünlü yönetmenler kariyerine kısa film çekerek başlamışlardır.

Kısa film türleri nelerdir?

4 çeşit kısa film türü vardır. Bunlar;

  • belgesel filmler,
  • kurmaca filmler
  • deneysel filmler
  • animasyon filmler

Bir kısa film kesinlikle bir uzun metraj filmin kısaltılmışı değildir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık