trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

2 yıl önce
791 kez görüntülendi

Okuma alışkanlığı kitap olur dergi olur her türlüsü bir okuma alışkanlığı. Okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? Bu yazımızda kitap okuma alışkanlığı konusunu ele alalım. Çoğu insan imrenir düzenli kitap okuyan insanlara. Görüş açısı kitap okumayan insanlara oranla daha geniştir. Peki bu insanlar bir kitaba başlayıp o bitince hemen yeni bir kitaba başlayarak mı kazandı bu alışkanlığı dersiniz? Tabi ki hayır. Gelin birlikte bakalım kitap okuma alışkanlığı kazanmak için neler yapabileceğimize.

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI

Her insanın vardır okumaktan sıkıldığı yarıda bıraktığı kitaplar vardır muhakkak. Öncelikle okumak istemediğimiz bir kitaptan uzak durmalıyız. Bu kitabı okurken sıkılınca okumanın sıkıcı bir şey olacağı düşüncesine kapılmamak gerek.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için nasıl bir kitap seçmeliyiz?

Kitabın içinde yazanlar kadar kitabın dış görünüşü, sayfa düzeni ve yazı tipi de önemlidir bizi sıkmaması için. Kitaba baktığımızda ben bunu okurum diyebilmeliyiz. Daha sonra ne tür kitaplar sevdiğimize karar vererek o türden kitapları okumalıyız. Eğer duygusal biri değilseniz iki gencin aşk hikayesini anlatan bir roman sizin pek ilginizi çekmeyip kitaba başladıktan sonra yarıda bırakmanıza sebep olabilir. Kitabımızı seçtik ne zaman okuyacağız?

Severek okuduğunuz kitabı yanınızdan ayırmayın.

Kitabı mümkün olduğunca yanınızda taşıyın okula, işe giderken otobüste, metroda birkaç sayfada olsa okuyun bu sizin kitapla aranızı sıcak tutar. Gece yatmadan önce son yaptığınız şey telefona bakmak değil de kitap okumak olsun. Benim kitap okurken uykum geliyor bahanesi sadece insanın kendini kandırmasıdır. Diyelim ki gerçekten uykunuz geliyor. Kendinize bir kahve yapın ve kitap okurken kahve içmenin tadını çıkarın. Okuduğunuz kitapla aranızı fazla açmayın . Örneğin bir gün hiç kitaba dokunmadınız ertesi gün mutlaka birkaç sayfa da olsa okuyun. Kitaba ara vermek sizin okuduğunuz yerlerin bazılarını unutarak kitaba olan merakınızın azalmasına sebep olur. Siz siz olun kitap okumak için zamanım yok demeyin.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmayı isteyin. İnanın bu alışkanlıktan vazgeçmek istemezsiniz. Çünkü her kitap size bir çok şey katacaktır. Son olarak eğer kitap seçme konusunda tereddütte kaldıysanız size bir solukta okuyabileceğiniz birkaç kitap tavsiyesinde bulunabilirim.

  • Olasılıksız – Adam Fawer
  • Hacı Komünist – Ferhan Şensoy
  • Ejderha Dövmeli Kız – Stieg Larsson

Kitap üzerine yazılmış bir çok yazımız bu sitede bulunmaktadır. Kitap Okumanın Faydaları isimli konumuz dikkatinizi çekebilir.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık