trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Kitap Okumanın Önemi

1 yıl önce
794 kez görüntülendi

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Kitap okumanın önemi nedir? Kitap Okumak yolculuğa çıkmaktır. Her yolculukta farklı bir yolculuğa başka dünyalara doğru yelken açar insan. Kelimelerin dansı, sözcüklerin ahengi bizi kah mutlu eder kah hüzünlendirir. Bir kitabı okumak kadar o kitabı anlamak ve kendi hayatımızda özümseyebilmek de çok önemlidir. Eğer bir kitabı okurken kendimizden bir şeyler bulabiliyorsak kitabı benimsemiş oluruz. Eğer bulamıyorsak hiç bir şey anlamayız o kitaptan ve sıkılırız. Oysa insanın bilmediği bir konuda bilgi sahibi olması, öğrenmesi bilgi dağarcığını zenginleştirmesi açısından çok önemlidir.

Kelime dağarcığı: Dikkat eksikliği günümüzde en çok görülen durumlardan biridir. Bunun sebebi konsantre olamamaktan geçer ve dikkatimizi tam olarak veremediğimiz bir metinden verim alamayız. Kelime dağarcığımız ne kadar fazla olursa o kadar okumamız kolaylaşır ve bu günlük konuşmalarımıza bile yansır. Ne kadar sözlük ansiklopedi karıştırırsak bilgimiz o derece artar.

Anlamak ve kalıcı olacak şekilde okuyun: İnsan meraklı bir varlıktır. Sürekli soru sorar. Sorarak öğrenir geliştirir kendini. Eğer bir edebi eseri bir sefer okumamıza rağmen bir şey anlamıyorsak birkaç kez daha okumamız gerekir. İlk okuduğumuzda fark edemediğimiz yerleri görmek ve daha bilinçli okumak tam anlamıyla metnin aklımızda kalıcı olmasını sağlar.

Edebi Eserlerin Önemi: Dilimize ait geçmişten bugüne yazılmış eserleri hatta en eski edebi metinleri okuyup anlamak ve günümüzdeki edebi eserler ile karşılaştırmak çok faydalı olacaktır. Eğer edebi eserler insanı bir yolculuğa çıkarıyor kabul edersek en çok tercih edilen türler roman, öykü ve şiirdir. Romanlar yapısıyla ve uzunluğuyla bir ülkeden bir ülkeye seyahat olarak benzetilirse öykü şehirden şehre kısa mesafeli yolculuk şiir ise aynı bölge arasında gidip gelmek olarak nitelendirilebilir.

İlginizi çekebilecek Kitap Okuma ve Kitap Okumanın Önemi Nedir? konumuzu da okumanızı öneririz.

Kitap Okumanın Önemi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. irem2 dedi ki:

    Merhaba Arkadaşlar, internetten para kazanmanın yollarını araştırdım ve en garantisi ve en güvenilir olanı. Nerdeyse açıldığından beri giriş yapıyorum ve hiçbir sıkıntı olmadı,Öneririm.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık