trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer? Nedenleri ve Tedavisi

2 yıl önce
561 kez görüntülendi

Kulak ağrısına ne iyi gelir diyorsunuz. Kulak, başın her iki tarafında bulunan, sesleri toplayıp içeriye almaya yarayan işitme ve denge organıdır. Dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç kısımdan oluşur. Kulak ağrısı genellikle çocuklarda olduğu düşünülse de yetişkinlerde de sıklıkla rastlanılan bir problemdir. Bazen tek kulakta bazen her ikisinde birden ortaya çıkabilir. Aniden şiddetlenmesi nedeniyle keskin bir ağrı olabileceği gibi hafif yanma ve zonklama şeklinde de ortaya çıkabilir.

Kulak Ağrısı Üzerine Bilmemiz Gerekenler

Kulak ağrısının bir çok nedeni olabilir. Bu nedenle en doğru çözüm bir kulak burun boğaz doktoruna görünmek olacaktır. Ciddi sonuçlar doğurabileceği için hafife alınmamalıdır.

Kulak ağrısının nedenleri nelerdir? 

Enfeksiyonlar: Kulak ağrısının en bilinen nedenleri orta kulak ve dış kulak enfeksiyonlarıdır. Orta kulak enfeksiyonları yetişkinlere oranla çocuklarda daha yaygındır.

Alerji: Alerjik reaksiyon gösteren vücut sinüs boşluğunda aşırı mukus üretilmesine neden olur. Sümüğe benzeyen bir sıvı olan mukus kulak zarına yaptığı baskı nedeniyle ağrıya neden olabilir.

Basınç travması: Uçak seyahatlerinde bazı yolcular aniden kulak ağrılarından şikayet edebilirler. Havadayken oluşan basınç seviyesindeki değişiklikler bu ağrıya neden olabilir. Aynı şekilde suyun altına inildiğinde de yine basınç farkı nedeniyle kulakta ağrı oluşabilir.

Kulak zarının zarar görmesi: Bilinen tabiriyle kulak zarının patlaması da kulak ağrısının sebepleri arasındadır. Bu yüzden kulağa yabancı cisimler sokulmamalıdır. Kulak temizleme çubuklarını kullanırken fazla ileri gitmeden, kulağı fazla kurcalamadan, nazikçe davranılmalıdır.

Kulak kiri: Kulak içinde biriken kir ağrının nedeni olabilir. Durum böyle olsa bile kendi kendinize kulak kirini temizlemeye kalkmayın. Gideceğiniz bir kulak burun boğaz doktoru bu işlemi basit bir şekilde ve kulağınıza zarar vermeden halledecektir.

Diş apsesi: Dişlerde oluşan bakteriyel bir enfeksiyon ya da iltihap kulak ağrısı meydana getirebilir. Ancak bu durumda hem dişinizin hem kulağınızın aynı anda ağrıması gerekir.

Kulak Ağrısı Evde Nasıl Tedavi Edilir? Evde kulak ağrısı nasıl geçer?

Kulak ağrısı çekiyorsanız ilk aklınıza gelen bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmak olmalıdır. Ancak bu şekilde kesin bir çözüm elde edilebilir. Çünkü ağrının kaynağına göre tedavi yöntemi belirleyecek olan kişi konunun uzmanı olan doktordur. Bu esnada kulak ağrısını dindirmek için evde uygulayabileceğiniz bir kaç önlem aşağıda sıralanmıştır.

  • Bir havluyu kalorifer üzerinde ya da ütü ile ısıtarak kulağınıza koyun ve kulağınızı sıcak tutun.
  • Bol bol dinlenin ve ağır hareketlerden kaçının.
  • Sigaraya ara verin ve dumanlı ortamlardan uzak durun.
  • Rüzgarlı bir hava varsa ya da klimalı bir ortamdaysanız kulağınızı korumak için şapka veya şal ile kulaklarınızı koruyun.
  • Kulağınızı temizlemek amacıyla da olsa içine hiç bir şey sokmayın.
  • Kulağınıza su girmesine neden olabilecek aktivitelerden (yüzme, banyo gibi) uzak durun.
  • Kendi kendinize ilaç ya da damla kullanmayın.
  • İçeride temiz hava dolaşımını sağlamak için odanızı havalandırın.
  • Bol bol su için.

Kulak ağrısına ait olan yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayınız. Yorumlarınız bizim için değerlidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık