trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Kültür Nedir? Kültür Aktarımı Nasıl Olur?

1 yıl önce
1.030 kez görüntülendi

Maddi ve manevi olarak bir nesilden diğer nesle aktarılan bir toplumun her türlü değerlerine kültür denir. Her toplumun dili, dini, yaşayışı, adetleri farklı olduğundan dolayı her toplumun kültürü birbirinden farklıdır. Kültürün en önemli unsurlarından biri de dildir.

İnsanlar en eski çağlardan beri göçebe hayatı yaşamalarından dolayı dil aracılığıyla kültürlerini diğer medeniyetlere ulaştırmışlardır. Örneğin savaş yıllarında İngiltere ve Fransa devletleri elde ettikleri topraklara kendi vatandaşlarını yerleştirerek kendi kültürlerini yaymak istemişler ve bunun sonucunda bugün İngilizce ve Fransızca dilleri Dünyanın birçok ülkesinde konuşulmaktadır.

Kültür Aktarımı Ne Demek ve Nasıl Olur

Kültür aktarımı bir milletin milli benliğini yansıttığı için çok önemlidir. Gelecek nesillere kültürlerini taşıyamayan milletler yok olmaya mahkum olacaklardır. Edebiyatımız da bir kültür hazinesidir. Eski Türk edebiyatında yüzyıllar önce yazılan eserlerde toplumun o zamanki yaşayışı, toplumun edebi değerleri, inançlar gibi çok önemli değerleri bugün öğrenebilmemiz fikir yürütebilmemiz kültürün aktarımının bir sonucudur.

Yazarlar içinde bulundukları durumda kendilerini ifade etmek amacıyla eserler vermişlerdir. Yaşadığı toplumun dertlerine, sorunlarına, ortak duygularına, hassasiyetlerine yüz çeviren bir yazarın gerçekçiliğinden söz edilemez. Geçmişten günümüze en önemli edebi eserlerimizin başlıcalarını sıralamak gerekirse Yusuf Has Hacip tarafından yazılan Kutadgu Bilig devletin nasıl yönetilmesi gerektiği hakkında bilgiler veren İslamiyetin ardından edebiyatımızın ilk eseri olmasının yanı sıra bir ansiklopedi niteliği taşımasıyla içerisinde çok çeşitli bilgiler veren rehber niteliğinde bir eserdir. Bir diğer önemli eser ise Divanı Lügatı Türktür. Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan bu eser bir sözlüktür. Türkçenin gücünü göstermek ve diğer milletlere dilimizi öğretmek amacıyla yazılan bu eserde yazarın gözlemleri gerçekçi bir bakış açısıyla aktarıldığı için bir kaynak niteliği taşır.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi gezi, Ahmet Yesevi’nin Divanı Hikmet’i tasavvufi, Nizamülmülk’ün Siyasetnamesi devlet hakkında bilgiler veren, Edip Ahmet’in Atabetul Hakayık’ı ise din ve ahlak hakkında bilgiler veren diğer önemli eserlerimizdendir. Genel olarak söylenebilir ki aradan ne kadar süre geçerse geçsin diğer nesillere dil aracılığıyla bir kültürün aktarımı sağlanabilmektedir.

Kültür Nedir? Kültür Aktarımı Nasıl Olur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık