trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Louis Pasteur Kimdir ? Neyi Bulmuştur ?

2 yıl önce
907 kez görüntülendi

Louis Pasteur kimdir?  Neden önemlidir? Pasteur neyi buldu? Herkesin adını duyduğu ve sadece kuduz aşısıyla onun ismini özdeşleştirdiğimiz Louis Pasteur aslında insanlık tarihi için büyük buluşlar yapmıştır.  Fakat sadece bu yönüyle tanınan Louis Pasteur aslında çok daha büyük bir saygıyı hak etmektedir. Peki bu büyük bilim insanını bizim için neler yaptı? Bu yazımızda sizler için bunu derlemeye çalıştık. Aslında yaptıklarını tek bir makalede toplamak zor olan bu büyük bilim insanı şüphesiz çok daha büyük bir ilgiyi hak ediyor!

Louis Pasteur Kimdir ? Neyi Buldu ?

Bu gün herkes “pastörize” sözcüğünü mutlaka bir yerlerden duymuştur. Hemen hemen her yiyecek reklamında geçen bu sözcük, yiyeceklerdeki zararlı mayaları öldürme yönteminden başka bir şey değildir. Pastörize edilen yiyecekler bozulmadan uzun süre saklanabilir ve bu sayede besinleri atıp gereksiz israftan kaçınabiliriz.

İşte bu çok yararlı işlem, ünlü bilim insanı Louis Pasteur’ün insanlığa sunduğu sayısız buluştan yalnızca birisidir. Uzun çağlar boyunca süren bilim tarihinde Pasteur kadar insanlığın günlük yaşamını değiştiren, insanlığa doğrudan büyük yararlar sağlayabilen ve hayatı kolaylaştıran başka bir bilim adamı yoktur.

Kuduz aşısı

Dünyanın bir çok yerinde Pasteur adı günlük hayata girmiş, bir çok nedenle onun adı sürekli anılır olmuştur. Louis Pasteur, fermantasyon sırasında meydana gelen bakterileri bularak tıp bilimine yepyeni ufuklar açarak tıp biliminin önündeki büyük bir engeli ortadan kaldırmıştır. Aynı zamanda bir çok hastalığın nedenlerinin keşfi yolunda büyük aşamalara ön ayak olmuştu. Ayrıca havadaki mikropları da keşfederek antibiyotikler konusundaki çalışmalara ışık tutmuştu. Kuduz ve şarbon gibi çok tehlikeli hastalıkların dehşetinden insanlığı kurtaran da yine Pasteur’un ta kendisiydi. Onun çalışmaları sayesinde sayısız hayat kurtulmuş ve milyonlarca kişinin çektiği acılar onun başarılı araştırmaları sayesinde dinmiştir.

Bu büyük bilim insanının çalışmaları yalnızca yiyeceklerle ya da hastalıklarla ilgili değildi. O bir çok farklı bilim alanında çığır açıcı buluşlara imza atarak tüm insanlığa ölümsüz hizmetlerde bulunarak adını dünyanın her yerinde duyurmayı başarmış ve ölümsüzler kervanına bu şekilde katılmıştır. Bu gün dünyanın çok değişik ülkelerinde sayısız okul, bina cadde, kurum onun adını taşımakta ve bu büyük dahiye olan borcunu bu şekilde ödemeye çalışmaktadır. Ülkesi Fransa’da ise neredeyse bütün şehirlerde onun adıyla anılan bir çok yer vadır.

Pasteur Enstitüsü Kurucusu

Bizzat Louis Pasteur’un kurduğu Pasteur Enstitüsü bu gün dünyanın en önde gelen araştırma merkezlerinden birisi durumundadır. Bütün bu özellikleri nedeniyle Pasteur Fransızların gözünde ulusal bir kahramandır. Kuşkusuz bunca övgü ve saygı da nedensiz değildir.

Louis Pasteur, yalnızca büyük bir bilim insanı değil, aynı zamanda yaşamı boyunca ortaya koyduğu özveri ve insanlığa sunduğu hizmet tutkusuyla örnek bir insandı. Bu nedenle onun adı insanlık var olduğu sürece hep şükranla anılacaktır ve asla unutulmayacaktır.

Louis Pasteur Kimdir ? Neyi Bulmuştur ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık