trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Mandala Nedir ve Nasıl Yapılır?

2 yıl önce
5.827 kez görüntülendi

Mandala Nedir? Mandala ne demek. Kelime anlamı olarak daire veya merkez sözcüklerini ifade eden mandala (Bazı eski doğu dillerinde enerjiyi saklayan kap anlamına gelir), kökeni Hindistan’a kadar dayanan, mistik konuları temsilen ortaya çıkmış ve metafiziğin merkezinin simgeleyen şekillerden oluşan bir sanattır.

Mandala Hakkında

Mandala ne demek? Ne işe yarar. Mandala “Her şeyin merkezi” ifadesine dayanan, renk ve şekil uyumlarını ruha ve zihne dinginlik verme amacıyla yansıtan, bazı dinlerde meditasyon aracı olarak kullanılan mandalalar günümüzde bu amaçların dışında eğitim alanında ve geleneksel uygulama şekillerinden farklı tarzlarda kullanılmaktadır.

Mandala Ne İşe Yarar?

Mandalanın ilk örneklerini ilk çağlarda mağara duvarlarına yapılan ve manyetik çekime sahip olduğu sanılan şekillere dayanır. İnsanlar o dönemlerde arzularına bu şekillerin karşısında gerçekleştirdikleri bazı ritüellerle ulaşacağına inanmıştır. Buda dinin geleneği olarak tapınaklarda törensel bir biçimde yapılan ve yapımı günler alan mandalalar günümüzde yalnızca güzel sanatlar dalında hobi olarak da yapılabilmektedir.

Mandala Günümüzde Kullanım Amacı Nedir?

Özellikle çocuklar için dikkat dağınıklığını azaltma, konsantrasyonu artırma, odaklanma süresini uzatma gibi yararları olduğu bilinen mandalalar genellikle 12 renge sahiptir. Renklerin çeşitli tonları kullanılarak görüntüye hareketlilik kazandırılmaya çalışılır.
Temel mandala figürleri bir referans noktası etrafında gelişen çoklu simetriye sahip desenlerden oluşur. Figürlerin bütününe bakıldığında genellikle tam simetriye sahip olması sebebiyle daire ve kare olduğu görülür ancak aslında bu bütünü oluşturan birçok desen mevcuttur. Zaten temel mantığı da doğanın, insanın hatta evrenin bizim akıl ve ruh olarak nitelendirdiğimiz mistik unsurlarını uyum içerisinde düzleme aktarmaya dayanır. Buradan yola çıkarak da mandalaların bir denge eseri olduğunu söylemek mümkündür.

Mandala Şekilleri

mandala

Mandala da ki şekiller birbirinden tamamen ayrı ve desenler boşuklu değildir. Desenler ve renkler mutlaka birbirlerine dokunur. Şekiller arasındaki akış ; mandalayı meydana getiren kişinin çevresi ile ilişkileri ve hayatı nasıl algıladığı hakkında genel fikirlerini ortaya koyar. Hatta uzmanlar tarafından içlendiğinde mandalalar kişinin çevresi tarafından nasıl değerlendirildiğini de ele verebilir. Bu nedenle bireyin iç dünyasının yansımalarını görmek çalıştığı eseri incelemekle mümkün olabilmektedir.

Mandalanın Yararları Nelerdir?

Hafif tempolu müzik eşliğinde konuşmadan ( sözlü iletişim kurmadan ) yapılan mandala çalışmaları özellikle çocuklarda konsantrasyonu arttırma ve rahatlama konusunda birebir bir uygulamadır. Mandala aynı zamanda kişilerin kendini, yeteneklerini ve duygularını keşfetmesini sağlar. Bunların yanı sıra beynin duygu merkezi olarak bilinen sağ lop renkleri değerlendirme ve renk akışını gözlemleme sırasında kullanıldığından duygusal zekayı geliştirmede de mandala çalışmalarının etkili olduğu görülmüştür. Çocukların soğukkanlı olma, sabretme gibi becerileri kazanması kolaylaşır.

mandala örnekleri

Mandala Nasıl Yapılır?

Mandala nedir konusuna değindik. Mandala nasıl yapılır diye değinecek olursak. Bu zamana kadar dairesel şekillerden ibaret sanılan mandala çalışmalarının özünde bulundurduğu ilkeleri farklı desenlerde bir daire oluşturmak olarak tabir edebileceğimiz bir yöntemle ortaya konduğu çalışmalara başlanan ilk zamanlarda hemen fark edilir. Mandala yalnızca uyumlu şekiller çizip bunları boyamaktan ibaret değildir. Temeli metafiziğe dayandığı için kişinin çizim aşamasına geçmeden (ya da bu aşamanın başlarında) enerji dönüşümüne odaklanmalıdır. Bunu sağlamak için de özellikle nefes egzersizleri kullanılabilir. Bu süreci geçtikten sonra pergel yardımıyla çizeceğiniz daireleri, desenleri belli bir disiplin içinde bir bütün haline getirip dilediğiniz gibi boyayabilirsiniz.

Mandala nasıl boyanır?

Günümüzde çizgileri, desenleri hazır bulunan; bir çıktı alıp boyayabileceğiniz mandalalar bulunmaktadır ancak biz hem kendinizi geliştirmeniz hem de bu sanatın felsefesiyle bütünleşebilmeniz açısından çizimlerinizi kendiniz oluşturmanızı öneririz. İyi çalışmalar.

Mandala Nasıl Boyanır

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Turfan dedi ki:

  Son yıllarda adını çokca duyduğum mandala neymiş. Bende en kısa süre de bi mandala alıp boyamak istiyorum.

 2. Secil Gemici dedi ki:

  Mandala olayını yeni araştırmaya başladım. Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş.

 3. Semra dedi ki:

  Mandala yeni bir sanat olarak karşımıza çıkmakta. Gelecek zamanda çokça adını duyacağız.

 4. mandalacı dedi ki:

  Bende yeni tanıştım mandala ile. Gerçekten hem eğlendirici hem zevkli keyifli zaman geçiyor. tavsiye ederim.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık