trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

2 yıl önce
1.757 kez görüntülendi

Mide ağrısı mı çekiyorsunuz? Mide ağrısı nasıl mı geçer? Hepimiz belli bir döneminde mide ağrısı problemi ile karşı karşıya kalmışızdır. Mide ağrısı nedenleri nelerdir ve mide ağrısı nasıl geçer? Bu ağrılar yanma hissiyle birlikte olabildiği gibi, aniden giren kramplar şeklinde de olabilmektedir. Bazen de sırtımıza dahi vuran şiddetli ağrılar şeklinde görülebilmektedir. Genelde yemeklerden sonra görülen mide ağrıları, zaman zaman da açlık nedeniyle olabilmektedir.

Mide Ağrısının Nedenleri

Mide ağrısı psikolojik, genetik nedenlerle olabildiği gibi fizyolojik nedenlerle de olmaktadır. Günümüzde en sık rastlanan strese bağlı mide ağrılarıdır. Mide ağrıları mide kanseri, mide ülseri, safra kesesi problemleri, gastrit ve kolit gibi hastalıkların habercisi olabilir. O nedenle mide ağrıları küçümsenmemelidir.

Mide Ağrısında Teşhis

Genellikle endoskopi yöntemiyle teşhis konulmaktadır. Endoskopi sırasında yemek borusu, mide giriş çıkışı, onikiparmak bağırsağı detaylı incelemeden geçirilir. Endoskopi mutlaka uzman bir gastroenterolog tarafından yapılmalıdır. Bu işlemin başarısı ya da kişiye rahatsızlık verip vermemesi tamamen yapan kişi ve endoskopinin yapıldığı sağlık kuruluşu ile ilintilidir. Günümüzde bu işlem hastaya uyku yapıcı ilaçlar verilerek hastaya hissettirmeden kolaylıkla yapılabilmektedir. Yapılan işlem sırasında gerekli görülürse parça da alınmaktadır. İşlem 3-5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Endoskopi öncesinde 6 saatlik açlık gerekmektedir.

Mide Ağrısına İyi Gelecek Yiyecekler

Mide ağrısı geçmesi için çorba, elma püresi, pirinç, muz, Hindistan cevizi suyu ve bitki çaylarının iyi geldiği bilinmektedir. Hızlı yemek yemekten kaçınmak, aşırı yağlı salçalı yemeklerden, asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durmak ta faydalı olacaktır. Eğer ağrılarımız uzun süreli, ve şiddetli ise mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Buse dedi ki:

  Mide ağrısı üzerine yazılmış çok güzel bir ve faydalı bir bilgi. Mide ağrısı çekenler kesinlikle okuması gerekli

 2. Sedat dedi ki:

  Gerçekten mide ağrım için çok işe yaradı. Gayet öz ve faydalı bilgi. Bu sitenin sağlık kategorisindeki yazılarını sürekli takip ediyorum

 3. Kemal Hekim dedi ki:

  Gerçekten çok faydalı bilgi aktarılmış. Tabi öncelikle uzman bir doktora görünmekte faydır. Çünkü çok farklı sebepleri de olabilir mide ağrısının.

 4. Mide dedi ki:

  Mide ağrısı sebepleri çok. Stres dahi mideniz de ağrı yapar.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık