trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

2 yıl önce
558 kez görüntülendi

Mide ağrısı neden olur? Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide Nedir? Mide, yemek borusu altında kalan ve torba şekline benzeyen sindirim sistemi organımızdır. Üst karın bölgemizin hemen altında yer alır. Doğumla birlikte gelişen midemiz yetişkin dönemle tam olarak olgunluğa erişir.

Mide Ağrısının Nedenleri

Mide ağrısı sebepleri arasında düzensiz beslenme, psikolojik etkenler ve hormonal faktörler neden olabileceği gibi henüz fark edilmemiş bir hastalık da mide ağrısının sebebi olabilir. Mide ağrısının nedenleri arasında gündelik yaşamın getirdiği stres, çevresel ve hormonal faktörler, psikolojik nedenler, herhangi bir besin maddesine karşı alerjik reaksiyon, henüz farkedilmemiş bir hastalık sayılabilir. Mide ağrısının kesin sebebi ancak bir doktor muayenesiyle öğrenilebilir.

Mide Ağrısını Önlemenin Yolları Nelerdir?

Mide ağrısına ne iyi gelir diye araştırıyor musunuz? Bir çok insanın ortak derdi olan mide ağrıları, alınan gıdalara dikkat edilerek azaltılabilir. Özellikle nohut, mercimek, kuru fasulye, bezelye gibi baklagiller ve muz, şeftali, kayısı, armut gibi meyveler şişkinliği artırıcı etkiye sahip besinlerdir ve mide rahatsızlığı bulunan kişiler bunları yerken dikkat etmelidirler. Hava yutma olasılığını artırarak midede gaz oluşmasına neden olduğu için hızlı yemek yeme, sakız çiğneme gibi davranışlardan da uzak durulmalıdır.

Spazm giderici özelliği olan nane çayı mide ağrısını gidermede bir çözüm olarak kullanılabilir. Bunun yanında gaz sorununu azaltmak için de ada çayı, papatya, rezene ile yapılan çaylar tüketilebilir. Bu öneriler düzenli uygulanmak suretiyle fayda sağlasa da kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Son olarak; mide ağrıları günlük hayatı olumsuz etkileyecek derecede rahatsızlık veriyorsa mutlaka doktora danışmalı ve problemi öğrenerek kesin çözüm üretilmelidir.

Yazılarımıza yorumlarınızı bekleriz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık