trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

1 yıl önce
726 kez görüntülendi

Günümüz insanının en büyük problemlerinden biri mide ağrısı. Hakkında söylenen çok şey; hastane koridorlarından tutun da komşularınızla yaptığınız altın günlerine kadar hemen her ortamda duyabileceğiniz birçok yorum; tıbbî ve aynı dertten muzdarip anneannenizin hissî tahlilleri olmak üzere, ortalıkta dönen bir sürü dedikodu var. Her ne olursa olsun, özellikle günümüzün en sık karşılaşılan ve belki de en az umursanan rahatsızlıklarından biri “mide ağrısı”.

Vücut sarayının sultan ve sadrazamı olarak, beyin ve kalbi tahtlarına oturtmuş olsak ta, canı sıkılınca veya üzerine çok yüklenildiğinde bütün sarayı birbirine katacak sinsi bir vezir var ki; o da “mide”. Bu minvalde söylenmiş en güzel söz belki de Victor Hugo’ya ait: “Bazen mide kalbi felce uğratır.”

MİDE AĞRISI NEDENLERİ

Peki, bünyemizdeki her organ gibi hayatî değer taşıyan midenin derdi ne ki, ara ara veya devamlı olarak kaprisleriyle uğraşıyoruz?

Mide ağrısı sebeplerinden biri, sindirim sistemimizde meydana gelen arızalar. Bu arızalar arasında en çok şikayet edilenlerin bakteri, virüs ve parazite bağlı enfeksiyonların olduğunu söylüyor işin uzmanları. Yine uzmanlara göre, belki her gün sofralarımıza konabilmeyi başaran buğday ve diğer tahıllarda bulunan glutene karşı, bağırsak duvarımızın bir hassasiyeti varsa, mide ağrısı kaçınılmaz oluyor.

Bunun haricinde “divertikülit” isminde bir “sindirim kanalı iltihaplanması” var ki, kimimiz kuruyemiş veya atıştırmalık bir şeylerle midemize bir ziyafet çekelim derken, biraz sonra bizi kıvrandırmaya başlayan sancının, kalın bağırsak basıncının artması sonucu oluşan bu iltihap olduğunu bilemiyoruz.

Mide Ağrısı Nedenleri

Süt ve süt ürünlerindeki laktoz şekerine karşı duyarlılık, safra kesesi taşı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması, mide ağrılarının diğer sebepleri olarak sıralanıyor. Midede yanma, ağrı ve basınç nedeni olan mide asidi rahatsızlıklarından gastrit ve reflü de çok önemli görülen sebepler.

Sayılan bütün bu mide ağrısı sebebi olan sindirim sistemi rahatsızlıklarında, tabiri caizse en büyük “kullanıcı hatası” ise; yanlış beslenme.

Nohut, kuru fasulye, bakla, mercimek, bezelye, baklagiller arasından; erik, kayısı, elma, armut, muz, kuru üzüm, şeftali ise meyveler arasından, şişkinlik kaynaklı mide ağrısı sebeplerinden. Bunu dışında kabak, turp, soğan, brokoli, salatalık, patates, şalgam, tam tahıllı ekmek, yoğurt, süt, gazlı ve kafeinli içecekler ve yağlı yiyecekler, yine gıda kaynaklı mide ağrısı sebeplerinden.

Ancak buradan, bu besinlerin herkes için aynı riski taşıdığını söylemek kesinlikle yanlış olur. Bu durumda biyolojik ve fizyolojik yapınıza göre, neleri nasıl tüketmeniz yararınıza olur, bir doktor tavsiyesi muhakkak alınmalı.

Mesele sadece besinlere dikkat etmekle de bitmiyor. Sahip olduğumuz sistemlerin de hakkını vermek bir yerde bize düşüyor.

Uzmanların ısrarla üzerinde durdukları bir konu; sindirimi ağızda başlatmak. Maalesef ki yurdum insanları olarak hızlı yeme alışkanlığına sahip olduğumuz için, muhtemelen çoğunluğumuzun sorunu budur. Bu yüzden yediğimiz faydalı da olsa, ağızda yeteri kadar çiğnenmeden yutulması ve tüm işin mideye bırakılması, midenin sancılı bir isyanıyla son buluyor.

Mide ağrısına ne iyi gelir? Nasıl Geçer?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Yemekte aşırıya kaçmak, aşırı sıcak veya soğuk tüketmek, ayakta yemek yemek ve mide de su ve hava için gerekli boşlukları ayırmamak ta en büyük hatalarımızdan. Bu noktada en çok tavsiye edilen husus, az ama sık yeme, akşam belli bir saatten sonra yemek yeme alışkanlığından vazgeçme ve mideye dinleneceği bir süre tanıma. Sindirim için gerekli olan minimum süre ise 3 saat.

Bir diğer mide düşmanı ise sigara ve alkol. Sadece midenin değil sağlığın başlıca düşmanı olan bu ikili, midedeki kanser hücrelerinin çok sevdiği bir grup. Araştırmacılar özellikle sigara ile mide kanserinin %95 üzerinde ilintili olduğunu söylemişlerdir.

Peki sadece bunlar mı sebep mide ağrılarına. Belki tüm rahatsızlıklarımızda irili ufaklı muhakkak bir rol sahibi olmuş olan “stres”, asıl oyununu mide üzerinde oynuyor. Ve mide her ne kadar sinsi bir vezir olsa da, mesele strese gelince beyin sözü alıyor ve “Padişah benim!” diyor.

Bilindiği gibi diğer tüm sistemler gibi sindirim sistemimiz de sinir sistemine yani beyine bağlı. Kişinin stresli olduğu anlarda, beyin bu stresi olağan hali bozan bir tehlike hali olarak algılıyor ve tepkileri kontrol eden uzantısını aktif hâle getirip, stres anında tüm sistemleriyle, bu değişime tepki oluşturmak istiyor. Tepkilerini salgıladığı hormonlar ve kas kasılmalarıyla gösteren beyin, bu salgıları ve mide duvarı ile bağırsakları kasmasıyla beraber sindirimi yavaşlatıyor veya tamamen durduruyor. Bundan sonra ise isimlerini kabızlık, mide krampı, mide ekşimesi, ülser ve hatta daha ileri boyutlu anemi koyduğumuz rahatsızlıklara maruz kalıyoruz. Gergin geçen bir iş toplantısı, çocuğunuzun karnesindeki bir zayıf, komşunuzun gece çalıştırdığı çamaşır makinası. Bu belki de hiç bitmeyecek durumlar, hiçbir virüse, darbeye, enfeksiyona ihtiyaç duymadan sizleri tepetaklak edebiliyor.

Sonuç olarak; sebebi ne olursa olsun, insanın mutlu ve huzurlu hayatına bir darbedir hastalık. Ve hayattan tat almanın ve maksimum verim sağlamanın ilk şartı da sağlık.

Canımızın her istediğini yememiz, o anlık bir nefis doygunluğundan başka bir şey kazandırmaycak. Sigara ve alkol hayattan kopardığı gibi sosyal yaşamdan da koparacak. Bir diğer mesele ise, olur olmaz herşeyi kafaya takmak zamanımızı da huzurumuzu da çalacak.

En iyisi, doymamak tatmak, seçici olmak, ihmal etmemek, zararın artık bir yerinden dönüp kâr elde etmek ve sadece bizi mutlu eden şeylere odaklanmak.

İlginizi çekebilecek bu konu hakkında olan yazımıza da göz atabilirsiniz.

Mide ağrısı nasıl geçer?

Verdiğimiz bilgiler tavsiye niteliğindedir. Mide ağrısı çekiyorsanız en kısa sürede uzman bir hekime görünmenizde yarar vardır. Herkese sağlıklı günler dileriz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık