trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Mobbing Nedir?

2 yıl önce
699 kez görüntülendi

Mobbing ne demek? Mobbing nedir? Mobbing olarak adlandırılan iş yerlerinde psikolojik taciz; iş yerlerinde ciddi sorunlar oluşturan, iş yerlerinin kurumsal kültürünü ciddi anlamda zedeleyen bir olgudur. Psikolojik taciz (mobbing) konusuna gereken önemi veren ve bu konuda gerekli önleyici tedbirleri alan iş yerleri kurumsal kültür oluşturmada daha başarılı olmaktadır. İş yerinde psikolojik tacizi uygulayan kişi veya kişiler zorba; psikolojik tacize uğrayan kişiler kurban olarak adlandırılmaktadır.

Mobbing ne demek?

Peki Mobbing nedir? Bir iş yerinde herhangi bir nedenden ötürü şirket yönetimi veya şirketteki bir grup tarafından bir bireye sistematik dışlama politikası uygulanmasıdır. Bu dışlama politikası ile kurbanın baskı ve zorlamalara dayanamayarak istifa etmesi hedeflenmektedir.

Mobbing konusunda yapılan araştırmalar göstermiştir ki; iş yerinde psikolojik baskıyı uygulayan kişi veya kişiler genelde yönetici pozisyonunda olmalarına rağmen öz güven konusunda eksiklikleri olan ve kendilerine güvenmeyen bireylerdir.

Mobbing’e kimler maruz kalır.

Mobbinge maruz kalan kurbanların özellikleri ise zeki olmaları, işlerinde başarılı olmaları, zorbalara göre daha iyi tahsilli olmaları gibi nedenlerdir.

Öz güven düzeyi düşük olan zorba, kendisinden daha alt pozisyonda olan birinin kendisinden daha donanımlı olan birini kıskanması nedeniyle o kişiye sistematik olarak psikolojik taciz uygulayarak öz güvenini kaybetmesini hedefler. Bunun altında zorbanın, kendinden alt pozisyonda olan mağdurun gün gelip kendisini işinden edebileceği düşüncesi yatmaktadır.

Mobbing nasıl uygulanır?

Zorba (Mobbingi yapan); kurbana (mobbinge uğrayan) aşağıdaki yöntemlerle psikolojik taciz uygulamaktadır.

  • Bağırmak, diğer çalışma arkadaşlarının yanında sürekli azarlamak
  • Yaptığı işi sürekli eleştirmek, hata bulmaya çalışmak
  • Grup içerisinde dışlanmasını ve kendisini yalnız hissetmesini sağlamak
  • En ufak hatada savunma talep edip ihtar vermek
  • Sahip olduğu imkanları kısıtlamak (Şirket aracının geri alınması, harcama kotalarının düşürülmesi vb.)

Mağdur, ilk etapta mobbing ile mücadele etmeye çalışsa da sistematik tacize uzun süre dayanamamakta ve zorlu süreçlerin sonunda işten ayrılmak dışında bir seçeneğinin kalmadığını düşünerek istifa etmektedir. Bu şekilde zorba, mağdurun işten ayrılmasında kendisinin bir hatası olmadığını mağdurun istifa ederek ayrıldığını diğer çalışma arkadaşlarına izah eder.

Mobbing Davası

Ancak mobbing çözümsüz değildir. Mağdur öncelikle şirket için kanallarla psikolojik tacizin sonlandırılması için çözüm aramalı eğer şirket için kanallar çözüm üretme konusunda yetersiz olursa hukuksal kanallara başvurmalıdır.

Ülkemizde son yıllarda mobbing konusunda verilmiş emsal kararlar bulunmaktadır. Ayrıca mağdur; kendisine psikolojik taciz uygulayan kişi ve kişiler hakkında çalışma hürriyetini ihlal suçundan ötürü suç duyurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Daha fazla bilgi için konularımız arasında olan Mobbing ne demek yazımıza da bakabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık