Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Verilir?

2 yıl önce
1.051 kez görüntülendi

Muhabbet kuşu nasıl eğitilir? Muhabbet kuşu eğitimi nasıl olmalıdır? Çoğumuz evlerimizde muhabbet kuşu besleriz. Muhabbet kuşu almamızda çeşitli amaçlar vardır. Kimi evde bir ses olsun ister, kimi ise kendine dost edinmek. Amaç dost edinmek olduğunda muhabbet kuşunu eğitebilmek için çaba harcarız. Aslında muhabbet kuşu eğitimi ve muhabbet kuşunu kendimize alıştırmak, sanıldığı kadar zor değildir. Burada en önemli nokta sabırdır. Sabırlı davrandığımız sürece, sonuçları bizi mutlu edecektir.

Muhabbet kuşu eğitimi nasıl başlar?

Bu sevimli canlıyı arkadaş edinmek istiyorsak öncelikle onu daha yavruyken almalıyız. Küçükken eğitime başlamak gerekir. Ne demişler; “Ağaç yaş iken eğilir.” Yavru muhabbet kuşları, hayata yeni yeni alışmaya başlar. Ürkektirler; çevreden korkarlar. Onların güvenini kazanmalıyız. Sakin hareketlerle, sakin ses tonuyla yanlarına yaklaşmalıyız. Aksi takdirde korkaklıkları geçmeyecek ve asabi bir karaktere sahip olacaklardır. Hapisteymiş hissi yaratmayın.

Muhabbet kuşu eğitiminde koşullar müsaitse, gün boyu kafesin kapısını açık bırakın. Kapısının açık olması kısıtlanma hissini önler. Kapısı devamlı kapalı olan bir kuşta dışarı çıkma isteği daha da artar ve en ufak fırsatta kaçmaya çalışır. Bunun sonucunda ise kuşunuza yabani bir karakter kazandırmış olursunuz. Kapısı açık bırakıldığında ise daha “evine düşkün” olduğunu göreceksiniz.

Muhabbet kuşu eğitimi ve parmağa alıştırma

Bu durum muhabbet kuşunuzun yeteneğine göre ortalama bir hafta gibi bir sürede oluşur. İlk gün parmağınızı uzaktan gösterip “gel” diyerek alıştırmalara başlayabilirsiniz. Her defasında aynı kelimeyi kullanmalısınız. Çünkü kuşlar, devamlı söylediğiniz ve bununla beraber aynı hareketi yaptığınız kelimeyi komut olarak algılar ve ezberler. İlk günden parmağınızı fazla yaklaştırıp korkmasına neden olmayın. Gün geçtikçe aynı kelimeyi kullanıp parmağınızı biraz daha yaklaştırın. Zaman geçtikçe size daha da güvenecek ve parmağınızı uzatmanızdan rahatsız olmayacak. Önemli bir nokta: Kuşunuzu asla elinizle yakalamaya çalışmayın. Güvenini yok edersiniz. Sizin üzerinize, sizi yakalamak için büyük bir el gelse hoşunuza gider miydi?

Muhabbet kuşu eğitimi sanıldığı kadar zor değildir.

Muhabbet kuşu eğitimi ve konuşturma konusuna gelince. Konuşma işi tamamen kuşunuzun yeteneğine bağlıdır. Dişi kuşlar konuşmaz diye bir inanış yaygın olsa bu, doğru değildir.

Yazımda muhabbet kuşu eğitimi hakkında bilgileri aktardım. Muhabbet kuşu eğitimi başarıyla tamamladığınızda kendinize sevimli bir dost edinmiş olacaksınız. Size sevimli muhabbetler.

Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Verilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık