Mutfak Dekorasyon Fikirleri

2 yıl önce
1.064 kez görüntülendi

Hanımların daha çok zaman geçirdiği mutfaklar evimizi dekore ederken detayları en az düşünülen bölümlerdir genelde. Peki mutfak dekorasyonu fikirleri nelerdir? Nasıl yapılır? O nedenle bu yazımızda mutfak dekorasyonunda göz ardı edilen bu detaylara değineceğiz. Duvarlardan yer döşemelerine, perdelerden aksesuarlara varan tüm bu detaylara bir göz atalım.

MUTFAK DEKORASYONU NASIL OLMALI

Dekorasyona başlamadan önce mutfağın genişliğini ve beyaz eşyaların şeklini göz önüne alarak bazı seçimler yapmamız gerekir. Küçük mutfak dekorasyonu tüm küçük alanlarda olduğu gibi açık renklerin kullanılması önerilir. Büyük mutfaklar renk seçimi ve eşya seçimi konusunda bize rahatlık sağlasa da küçük mutfaklarda sıcak ve sevimli bir atmosfer oluşturmak daha kolaydır. Yine de tüm bu artıları ve eksileri göz önüne alarak zevkimize göre bir mutfak oluşturabiliriz.

Mutfak dekorasyonu ve eşyalar

Öncelikle fazla eşyalarınızı atmakla işe başlamalısınız. Eğer yeni bir eve taşınıyorsanız / taşındıysanız eşyaları toplama sırasında bunu zaten yapmışsınızdır. Yine de kullandığımız her şeyi yeniden gözden geçirmekte fayda var.

Mutfak dekorasyonunda renk seçimi

Mutfağımızı gereksiz ıvır zıvırlardan temizledikten sonra yapacağınız şey genel bir renge karar vermek. Burada yapılan yanlışlardan biri de şudur. Mutfağı karar verilen bu renge boğmak. Bunu yapmanız hem mutfağın görünümünü bozacaktır hem de kısa bir süre o renkten ve mutfaktan sıkılmanıza yol açacaktır. Bu nedenle seçtiğiniz rengi yalnızca duvarları perdeleri veya mutfak dolapları gibi mutfağın büyük oranda görünen yüzeyleri için kullanacağımızı unutmayın.

Serin görünen mutfaklar: genellikle mavi ve turkuaz tonlarının hakim olduğu bu mutfaklar zihinde soğuk bir ortam canlandırıyor olsa da mavi tonlarının bu soğukluğunu kırmak mümkündür. Eğer mutfak masanız ve dolaplarınız açık renkse kullanacağınız kırmızı veya turuncu aksesuarlar, koyu yeşil yapraklı bitkiler yardımınıza koşacaktır. Ancak koyu renk mutfak dolaplarınız varsa maviyle kullanabileceğiniz en uygun renk mürdüm ve pembedir. Mutfağınızı yenilemeye yazın karar verdiyseniz bu serinletici renkleri seçmeniz muhtemeldir.

Beyaz muttfaklar için dekorasyon

Beyaz mutfaklar: Beyaz mutfak için riskli bir renk olsa da eğer country tarzını ya da sadeliği seviyorsanız deneyebileceğiniz bir renktir. Beyaz rengin ağırlıklı olduğu bir mutfağı dekore ederken bu rengin yansıtacağı fazlaca ışığı kırmanız gerekebilir. Bunun için aksesuarlardan yararlanmalısınız. Renkli şık vazolar, meyve tabakları, renkli mumlar bunun için oldukça uygundur.

Klasik Tarz mutfak: Klasik tarzdan vazgeçemeyenler için açık renk yer döşemeleri ve koyu ahşap mutfak dolaplarını önerebiliriz. Ayrıca ankastre ürünler tercih edilebilir. Ancak klasik tarz bunlardan ziyade seçilen aksesuarlarla kendini gösterecektir. Modern şamdanlar, abajurlar, mumlar ve dekoratif saksılar klasik mutfaklarda kullanılabilecek aksesuarlardır.

Mutfak dekorasyonu için halı ve perde seçimi: Mutfaklarda stor perdenin modern bir görünüm kattığı inkar edilemez ancak yine de stor perde kullanmak istemiyorsanız seçtiğiniz tül ve perde duvarlarla kontrast oluşturmalıdır. Böylelikle mutfağınız tekdüzelikten kurtulmuş olur. Halı seçiminde ise dikkat etmeniz gereken en önemli unsur hijyendir. Artık günümüzde kolayca temizlenebilen ve leke tutmayan halılar mevcut. Mutfağınız için halı seçerken bu özelliklere dikkat etmelisiniz.

Mutfak dekorasyonu ve yer döşemeleri: Tıpkı duvar ve perdelerde olduğu gibi yer döşemeleri de mutfak dolaplarını tamamlayıcı bir renkte olmalıdır. Örneğin beyaz renk ağırlıklı mutfaklar da koyu renkler düşünülebilir. Aksi halde kullandığınız tüm aksesuarlar kullandığınız rengin içinde boğulur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık