Müzik Aleti Çalmak ve Para Kazanmak

2 yıl önce
996 kez görüntülendi

Hayatımızın önemli unsurlarından biri müziktir. İnsanlık tarihinde müziğin çok uzun bir geçmişi vardır. İster şarkı söylemek, dinlemek olsun, ister bir beste ya da güfte ile müziği icra edecek şekilde onun içinde olmak olsun, müzik başlı başına bir sanattır. Bu sanat dalı çok eski çağlardan beri insalığın doğasında olarak kabul edilmekte ve birçoğumuz için vazgeçilmez bir unsur olabilmektedir.. Yani müzik, gerçekten de ruhun gıdasıdır..

Müzik sanatı birçok şekilde icra edilebilmektedir. Bunun en yaygın şekli, birincisi bir eser ortaya çıkarmak, ikinci ise o eseri söylemek ya da çalmak olarak insanlara anlatmaktır. Bir müzik eserini ortaya çıkarmak ise beste ve güfte temeli ile olmaktadır. Güfte, müzik eserinin sözleri , beste ise notalar ile seslendirilmesi olarak ifade edilebilir. Hatta halk dilinde müziğin kendisi beste halidir.. Müzik dersleri başta olmak üzere insanlar müzikle ilgili bir şeyler öğrenmenin daha çok bir enstrüman yani bir müzik aleti çalabilmek olduğunu algılamaktadır..

Müziğin yapı taşlarından olarak kabul edilen ve günümüzde bir çok şekli bulunan enstrümanlar, yine çok uzun bir geçmişe sahip olmakta ve müziğin ortaya çıkışını sağlamaktadır. Tellisinden vurmalısına, basmalısından sallamalısına hatta üflemelisine kadar bir çok çeşiti bulunmakta, ve gün geçtikçe de yenileri eklenmektedir. Başka bir ifade ile işe “çalgı” olarak dile getirilmektedir. Telli çalgılara en büyük örnek gitar, saz, keman verilebilir. Vurmalı çalgıların başında davul, tef, trampet gelmektedir. Flüt, klarnet, saksafon ise üflemeli ya da Nefesli çalgıların en bilinenleridir. Org ve piyano basmalı; zil ve makaras ise sallamalı çalgıların başında gelmekte; ayrıca türlerini saymakla bitiremeyeceğimiz ve günümüzde yeni nesil müzik aletleri olarak kullanılan bir çok enstrüman bulunmaktadır..

Enstrüman çalmak tamamen beceri işidir. Hepsinin ayrı ayrı bir inceliği vardır. Belirli temel kuralları ve özellikleri bulunmaktadır. Kimi insanın doğuştan bir yeteneği vardır ve ilk oturuşta ya da bir kaç denemeden sonra bir müzik aletini rahatlıkla kullanabilir. Doğuştan bu yetiye sahip olamayan insanlar ise sonradan çeşitli kurslarda ya da özel ders alarak bir müzik aleti çalabilmek için uğraş verirler.. Daha çok küçük yaşlarda bu yetiye sahip olmak için uğraş vermek çoğunlukla başarı ile sonuçlanır. Hatta günümüzde küçük çocuklarını bir enstrüman ile haşır neşir etmek adına ailelerin sorumluluk aldığı gözlemlenmektedir..

Bir müzik aletini çalabilmek yani kullanabilmek, özellikle yeni başlayanlar için bir sabır işidir. Çok fazla pratik yapmak ve bu işin peşini bırakmamak gerekir.. Enstrümanların hemen hemen hepsi notasyon yani nota ile çalabilmektedir. Öncelikle öğrenilmesi gereken notaların o enstrüman üzerindeki yerlerinin bilinmesidir. Notalar ile çeşitli ritimler öğrenilir. Bir çok ritim vardır. Bu ritimler bir müzik eserinin ortaya çıkmasını sağlar. Çeşitli klasik ritimler öğrenilerek, çalınması kolay müzik eserleri icra edilmekte ve zamanla kolaydan zora doğru ilerlemektedir..

Enstrüman çalabilmek, yani müzik sanatı ile bu şekilde ilgilenmek; insana başta mutluluk katar.. Çünkü bu bir yetenek işidir ve bu yeteneğini ortaya koyabilen insan mutlu olur. Müzik zaten ruha hitap eden bir sanat olduğu için, insan; doğası gereği bir rahatlama, huzur içinde olma gibi hal ve hareketler sergiler.. Müzik başlı başına bir hobi olduğu için, enstrüman çalarak insan bu hobiyi de yerine getirmiş olur.. Enstrüman çalabilen insanlar genel olarak “yetenekli, becerili” gibi ifadeler ile anılırlar, bu da insana daha çok özgüven aşılar. Enstrüman çalmak, aynı zamanda dikkat çekme işidir. Özellikle okul, üniversite gibi yerlerde popülerlik kimliği kazandırır.

Enstrüman çalarak bir çok insan para kazanabilmektedir.

Bunun en yaygın örneği ise cafe, bar, gece kulübü gibi yerlerde müzik icra edilerek yapılır.. Bazı kişiler amatör de olsa iki üç arkadaş yan yana gelerek bir grup oluşturup bu şekilde de para kazanmaktadır. Özel ders vererek, kurs vb yerlerde öğretmenlik yaparak da para kazanmak mümkündür. Hatta yeni bir beste yaparak da bu işten para kazanılmaktadır.

Enstrüman çalabilen insanlar, klasik ve bilinen ritimlerin dışına çıkarak, varolan bir müzik eserini; yeni ritimler ortaya çıkartarak farklı şekilde seslendirmeyi de yapabilmektedirler. Bu şekilde müziğe ayrı bir hava katarlar. Ayrıca bir enstrümanı iyi kullanabilen insanlar; en yakın zamanda başka bir enstrüman çalmak için uğraş vermekte; ve de bunda yüksek başarı elde etmektedirler..

Size ayrı bir ambiyans katması açısından bir enstrüman ile yakından ilgilenip, onu kullanabilme yeteneğini kazanmanızı tavsiye ederiz.. Varsa Çocuklarınızı en kisa zamanda bir enstrüman ile tanıştırmanız; onların hayatları boyunca tamamen yararına olacağını unutmayınız..

Müzik Aleti Çalmak ve Para Kazanmak Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık