trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Öfke Kontrolü Nedir ve Nasıl Yapılır?

2 yıl önce
534 kez görüntülendi

Öfke nedir? Öfke kontrolü nedir? Öfke kontrolü nasıl yapılır ve nasıl sağlanır? gibi öfke sorularına ve öfke hakkında olan yazımıza yer vereceğiz. Öfke genelde beklentilerimiz karşılanmadığında ortaya çıkan son derece normal, insani bir duygudur. Normal olmasına rağmen bir çok insanın öfke yönetimi problemi vardır. Bu insanlar öfkelerinin yaşam kalitelerini düşürmesine, hayatlarına engel olmasına izin verirler. Öfke kontrolü sağlamak için belli başlı kuralları hayatımızdan çıkarmamamız gerekir.

Öfke kontrolü nasıl sağlayabiliriz?

Öfke kontrolünü sağlamak ve öfke kontrolünü elimizde tutmak için aşağıdaki sıraladığımız yöntemlere bakalım.

Öfkenizi Kabullenin

Öfkenizle başa çıkmanın en önemli adımı öfkeli olduğunuzu kabul etmektir. Çoğu insan öfkesini bastırarak keyifsiz,stresli ve hatta hasta hissederler. Çoğu hastalığın başlıca nedenlerinin psikolojik olması bundandır. Bastırılan bu öfke insanların surat asma, kendini değersiz ve yalnız hissetme, ufak zorluklara tahammülsüzlük gibi pasif-agresif davranışlar göstermesine sebep olur. Sanılanın aksine bu bir çıkış yolu değildir.

Kendinize “Neden Öfkeliyim?” Diye Sorun

Öfkenizin nedenini bulduğunuzda bunun için neler yapmanız gerektiğini düşünün. Olumlu ve olumsuz yanlarını ayırın ve olumlu yanlarına olan hissiyatınızı kaybetmeyin. Bazı insanlar beklentilerine uymayan bir durumla karşılaştıklarında oluşan hayal kırıklıklarını soğukkanlılıkla karşılarken bazı insanlar kendilerine saygılarını yitirdiklerinden dolayı yapılan şeylerin sonuçları üzerinde etkilerinin az olduklarını düşünürler. Bu sinirlenmeye eğilimi artırır.

Öfke kontrolü yapınız

Öfkenizi kontrol ettikten sonra nasıl da işe yarayacağını göreceksiniz. Öfke itici bir güç olarak bilinse de siz bunu başarısızlık olarak görün. Bu başarısızlığı düzeltmek için öfkenin ne kadar yararlı bir şey olduğunu bilmeliyiz. Öfke etrafınızdaki insanların sizi ne kadar zorladığını ya da karşınızdaki kişiyi ne kadar zorladığınız konusunda size en büyük yardımcıdır. Öfkeyi yapıcı davranışlara dönüştürmek mümkündür.

Öfkenizi kontrol altında tutun ve kendinizi ifade etmeye çalışın

İletişim konusunda sıkıntı çeken insanlar çok kolay sinirlenirler. Öfke yapıcı değil de yıkıcı bir şekilde kullanılırsa iletişimin tamamen bozulmasına sebep olur. Öfkenin saldırgan olmayan bir dille ifade edilmesi gerekir. “Hasta etmeyin adamı… Onlardan nefret ediyorum… Bunu asla yapamayacağım… Hep benim başıma geliyor…” gibi cümleler kurmak yerine ihtiyaçlarınızı ve problemlerinizi bir çözüm bulmak amacıyla karşınızdakine iletin. Bu şekilde kendinize olan güveninizi, saygınızı yeniden kazanırsınız.

Abartıdan kaçının! Öfkeli olduğunuzu anladığınız zaman kendinizi ifade edecek durumda değilseniz o ortamdan uzaklaşın. Kafanızdaki öfke bulutunu dağıtmaya, sakinleşmeye çalışın. Kendinizle konuşun. Sonradan göreceksiniz ki olayın iyi ve kötü yanlarını çoktan değerlendirmişsiniz. Gidin ve kendinizi ifade edin!

Konumuzu sonlandırırken öfke üzerine olan bir sözü de paylaşalım.

“Öfkeli olduğun bir anda yaptığın bir konuşma, her zaman teessüfle hatırlayacağın en güzel konuşman olur.” (Ambrose Bierce)

Yazımız umarım sizinde öfke kontrolünüzü elinizde tutabilmeniz için fayda sağlaması yönündedir. Öfke kontrolü sağlamanız sizin hayata daha güzel bir bakış açısı kazanmanızı ve daha güzel günler geçirmenizi sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki hayat karşınıza ne çıkarırsa çıkarsın aklınızı doğru şekilde kullanmak sizlerin elindedir. Huzurla mutlulukla hatırlayacağınız anılarınız olması dileğiyle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık