trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Öğretmenlik Mesleği ve Önemi

2 yıl önce
628 kez görüntülendi

Öğretmenlik mesleği hakkında bilgi edinelim. Öğretmenlik mesleği nedir? Neden önemi vardır. Öğretmenlik: lisans eğitimini tamamlamış kamu personel seçme sınavından yeterli puanı alarak ataması yapılan branşına göre bilgisi ve uzmanı olduğu konuda eğitim veren meslektir.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ ve ÖNEMİ

Mesleğin olumlu tarafları bilgi öğretmenin ve yetiştirmenin verdiği büyük hazdır. Görünürde haftada 5 gün çalışması hafta sonu iki gün izinli olması, üç ay tatil olması ve resmi günlerde memur olmasından dolayı izinli olmaları nedeniyle çok rahat bir meslek olarak görülürken aslında öğretmenlik beden yerine zihnin çalıştırıldığı bir meslek olmasından dolayı oldukça yoğun ve yorucu bir meslektir.

Öğretmenlik mesleği hakkında bilgi

Maaş olarak baz aldığımızda çok düşük ya da çok yüksek bir maaştan söz edilemez. Öğretmenin yaşadığı şehrin pahalılığına göre geçinmek zor ya da kolay olabilmektedir. Yani metropol bir şehirle nispeten daha küçük bir şehirde yaşamak arasında ciddi farklar vardır.

Öğretmenlik mesleğinin özellikleri

Öğretmenlik mesleğinin günümüzdeki en büyük sıkıntılarından biri kuşkusuz atamaların çok sınırlı olmasıdır. Milli eğitim bakanlığı tarafından belli sayıda yapılan atamalar çok sayıda mezun olmasından dolayı yeterli gelmemektedir. Öğretmenler milli eğitim bakanlığına bağlı okulların dışında üniversitelerde de görev alabilmektedirler.

Okutman, araştırma görevlisi, doçent, yardımcı doçent, profesör yani genel ismiyle öğretim üyesi sıfatıyla ders verebilirler. Yine bunlar için de belli sınavlarda yeterli puanları almış ve üniversitelerin aradığı niteliklere uygun olmak gerekmektedir.

Üniversiteler özerk kuruluşlardır. Yani her üniversite kendi içerisinde öğretim elemanı alıp almama kararını kendisi belirler. Genel olarak öğretmenlik mesleği daima bilgi veren, öğrencileri araştırmaya teşvik eden, onlara yol gösterici, başarılı bireyler olma yolunda rehberlik eden onlara örnek olan kişilerden oluşur.

Öğretmenlik Mesleği ve Önemi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık