Okey Nedir ve Nasıl Oynanır ?

2 yıl önce
790 kez görüntülendi

Hobi olarak oynadığımız sevdiğimiz okey oyununu bir tanıyalım. Okey nedir ve nasıl oynanır? Okey oyunu kökeni Çin de oynanan domino ya dayanır. İlk çıktığı yıllarda tahtaya dizilerek oynamaya başlanan domino oyunu zamanla okey benzeri oyunlara dönüşmüştür. Okey oyunu ilk 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğun da oynanmıştır ve ismi El Turaft (sıralı taşlar)dır. Daha sonra Ol Kıraat-ı denilmiş yani rakibin taşlarını bilmek anlamında bu isim kullanılmıştır. Daha sonra ise muhtemelen bu ismin baş harflerinden OK denilmiş ve İngilizce okunuşu olarak Okey adı verilmiştir.

Okey Oynamanın kuralları:

Okey oyunu, 106 adet dikdörtgen taşlardan, taşları dizmek için 4 adet ıstakadan ve 1 adet zardan oluşur. Taşlar 1 den 13 e kadar sıralanmış dört ayrı renkten oluşur. Genel de bu renkler kırmızı, siyah, mavi ve sarıdır. Her aynı renk sayıdan iki tane bulunur. Oyun en az 2 en fazla 4 kişi tarafından oynanır. Oyuncular dağıtılan taşları ıstakalarına oyunun belirttiği kurallara göre dizerler ve dizilimi bitiren ilk oyuncu eli kazanır. Oyunda belli süre yoktur. Oyuncuların isteklerine göre istenildiği kadar oynanır. Okey sözcüğü aynı zamanda oyunda bulunan joker taşının ismidir. Okey, Türkiye de ve yurt dışında bulunan Türkler tarafından oldukça popüler bir oyundur. Günümüzde o kadar popüler bir oyun haline gelmiştir ki hem sanal ortamda sıkça oynanan bir platformu mevcuttur hemde gerçekte oynanabilecek birçok yer bulunur.

Okey nasıl oynanır?

Oyun da ilk olarak taşlar yere 5 adet taş üst üste konularak yan yana dizilir. Daha sonra iki kez zar atılır ve kaçıncı satır ve sütundaki taşın seçileceği belirlenir. Bu belirlenen taşımız gösterge taşımız olur. Gösterge taş numarasının bir fazlası okey taşımız olur. Yani joker taşımızdır. Joker taşı oyunda taşlar arasında dizilim yaparken herhangi bir taş yerine konulabilir. Herhangi bir taş yerine kullanılmasını sağlar. Oyunda 106 taş arasında 2 taş sahte okey adıyla anılır ve bu iki taş üzerinde belirli iki simge bulunur. Bu taşların özelliği seçilen joker taşımızın yerine kullanılmasıdır. Taşlar ilk oyuncuya 15 tane diğer 3 oyuncuya 14 tane dağıtılır. Elinde 15 taş bulunan oyuncu kendisine lazım olmayan ilk taşı atar ve oyunu başlatır. Oyuncular sıra ile bir önceki oyuncudan atılan taşı görebilir işlerine yarıyorsa alırlar yaramıyorsa ortadan bir taş çekerek ellerindeki taşları dizmeye çalışırlar. Oyuncular aynı renkli taşları sıraya dizerek ya da aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaya çalışarak dizilim yapmaya çalışırlar. Böylece dizilimi ilk bitiren oyuncu oyunu atacağı son taşını ortaya atar ve oyunu kazanır.

Okey oyununda dizilim nasıldır?

Dizilim iki farklı şekilde olabilir. Normal dizilimde, en küçük dizi parçasına per denir. Ve 3 tane olması gerekir. Bu üçlü ister aynı sayının farklı renklerinden ister aynı rengin sıralı sayılarından oluşabilir. Normal dizilişte genel olarak iki 3 lük iki 4 lük dizilim yapılır. Bazı durumlarda ise ele gelen taşlara göre farklılık gösterebilir. Normal dizilim de aynı rengin sıralı taşları dizildiğinde 13 sayısından sonra aynı renk 1 numaralı taş da gelebilir. Ama 1 den sonra aynı renk olsa bile seri devam etmez. En son 1 de biter. Diğer bir dizilim çeşidi de çifte dizilimdir. Çifte dizilim de, oyuncu elinde bulunan taşlar arasından aynı renk ve değerde bulunan taşlardan 7 adet çift şeklinde dizmelidir. Elde kalan on beşinci taş masanın ortasına konularak oyun bitirilir.

Okey oyunu puanlaması nasıldır?

Okey oyunun puanlama sistemi, seçilen herhangi bir sayı ile puanlama başlar. Herkesin başlangıç puanı bu belirlenene sayı olur. Oyuncular puanlarını düşürmemeye çalışırlar. Oyunculardan herhangi birinin puanı 0 a düştüğünde oyun sonlanır ve o oyuncu yenilmiş olur. Puanlama sisteminde el bitiren oyuncunun puanı sabit kalır diğer oyuncularının puanları bitiş türüne göre puanları düşürülür. Eğer kazanan oyuncu normal bittiyse 2 puan, çifte bittiyse 4 puan ve okey ile bittiyse 4 puan düşürülür. Son olarak bu puan düşürme sisteminde göstergeden de puan düşürülebilir. Gösterge taşı ile de 1 puan düşürülür. Gösterge yapma kuralı: oyun ilk başladığında taşlar dağıtılan oyuculardan herhangi birine gösterge taşının aynısı geldiğinde oyuncu sırası geldiğinde herhangi bir taş çekmeden gösterge yaparak diğer oyunculardan 1 er puan düşmesini sağlar.

Herkese bol şans!

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık