Osmanlı Devleti ve Türkiye

2 yıl önce
537 kez görüntülendi

Osmnlı Devleti ve şu anda yaşadığımız Türkiye üzerine yazmak istedim. Bir devlet düşünün üç kıtada hakimiyet süren adalet ve hoşgörüde dünyaya ders veren ve dünyanın bu devleti bu konularda örnek aldığı, siyasetinde yöneticilerinin değil halkın rahatının ön planda olduğu; askeriyesini tüm dünyanın en gelişmiş teknolojisinde olan, savaşa gittiğinde rakipleri karşılarına çıkmaya korkup kalelerin içinde saklanan…

Ve gene bir devlet düşünün adalet ve hoşgörünün zamanla kaybolmaya başladıgı rüşvet ve adam kayırmanın baş gösterdiği, siyasetin halk için değil yönetim çıkarları için oluşturulduğu, askeriyesinin teknolojinin gerisinde kalmış tek başına kendi toprak sınırlarını korumaya bile gücü yetmeyen bir devlet olduğu.

Şimdi aklınızda oluşan görüntü ilk devletin ihtişamı ile ikinci devletin içinde bulundugu acizliktir. İşte Osmanlı İmparatorluğu olarak dünyaya askeriyesiyle korku salmış hoşgörüsü ile gönülleri fethetmiş olan bir imparatorluk böylesine aciz bir devlet haline getirilmiştir. Zamanla yıkılmış olan bu devletin varisi hatta devamı niteliğindeki Türkiye devletinde en önde gelen toplumsal ve siyasal konulardan biri olan geçmiş takıntımızın sonucu olarak, neredeyse her konuşmada bu lafları duyarız.

Nereden nereye geldik

“Biz eskiden böyleydik bizim geçmişimiz bu” ama hiç bir zaman şu sözleri duymayız. “Neden bu hale geldik, O zamandan bu zamana ne değişti”. İşte benim dikkat çekmek istediğim konuda tam olarak bu. Bence sorulması gereken soru bu ve aslında anlatılması gereken şeyde aslında tam olarak budur.

İhtişamlı bir Türkiye kurmak için

Filozof konfüçyüsün dediği gibi “Tarih tekerrürden ibarettir” diyip başımızdan atarsak bu konuyu aslında o aciz devlet olmaktan ileri gidemeyeceğiz. Aslında düşünmemiz gereken ve örnek almamız gereken söz son Osmanlı padişahlarından biri olan II.Abdülhamit’e ait olan “Tarih değil hatalar tekerrür eder” sözüyle hareket ederek geçmişe bağlı kalmadan ancak geçmişten de kopmadan yapılan hataları telafi edersek ancak o zaman o ihtişamlı devlet haline yeniden gelebiliriz. Dediğim gibi muazzam bir imparatorluk böyle aciz bir devlet oldu ama sorulması gereken soru tam olarak burda çıkıyor ortaya.

Nasıl oldu da bu ihtişamlı devlet yapısını kaybetti? İşte bu konuyu anlamamız için birçok pencereden bakmamız lazım.

Osmanlı Devleti ve Türkiye Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık