trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Osmanlı Mimarisi Hakkında

2 yıl önce
596 kez görüntülendi

Osmanlı Mimarisi, Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü dönemlerde inşa edilen ve ya fikir öncülüğü yaptığı mimarı eserleri kapsar. Osmanlı mimarisi olarak kısa bilgi verelim. Osmanlı Mimarısi iki dönem olarak ayrılır.

Osmanlı Mimarisi Hakkında Bilgi

Erken Dönem Mimarisi ( 1299 – 1501): Erken dönem mimarisi Osmanlı’nın kurulması ve 1501 yılında Bayezit camiisi’nin inşasına başlaması arasında ki dönemi kapsar. Bu dönem deki yapılar İznik, Bursa Ve Edirne şehirlerinde yer aldı.

Klasik Dönem ( 1501 – 1703): Bu dönem ise genellikle 1501 ve 1703 yılları arasında İstanbul ve çevresinde yapılan eserleri kapsar. Bu dönem de dini yapılar ve kamu kuruluşları yapılırdı. Klasik dönemde kullanılan malzeme ise küfeki taşı ve mermerin sıklıkla kullanıldığı tasarımların yukarıdan aşağı inildikçe genişleyen bir tasarım hakim olurdu.

Osmanlı Mimarisi Özellikleri

Osmanlı Mimarisini kapsayan eserlerde çini ve ya duvarlara dekoratif işlemeler görülebilir. Bu durum genellikle camii inşaları da daha ağır basmaktadır. Osmanlı döneminde mimari örgütlenmeler olmuştur. Bu mimari örgütlenmeler Osmanlı İmparatorluğu’na ait yeni yapıtları tasarlamak, keşif yapmak ve inşaatları gerçekleştirmekti. İlk mimarı örgütlenme ise Hassa Mimarlar Ocağıdır. İstanbul dışında ise Hassa Mimarlar Ocağına bağlı eyalet mimarları bu görevi yerine getirirdi. Hassa Mimarlar Ocağı usta – çırak ilişkisi ile gerçekleşir. Bu kurum da yetişen mimarlara inşaatlarda uygulamalı olarak ders verilirdi. Bir şantiye de baş mimar, yardımcı mimar, usta, kalfa ve diğer uzmanlık alanlarına göre işçiler ekip halinde çalışırdı.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık