trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Otizm Nedir? Otizm Genetiksel Hastalık Mı?

1 yıl önce
682 kez görüntülendi

Otizm, sadece bireye özgü bir hastalık olmaktan çıkmış aynı zamanda dünyanın her yerinde giderek artan bir gelişim bozukluğu hastalığıdır. Otizm bireyler arasında genellikle sosyalleşme problemi, anlaşılmayan hal ve hareketler görülür. Bu durumlar genellikle 3-4 yaş gurubu çocuklarda görülür.

Otizm Genetik mi?

Otizmin genetiksel bir hastalık olup olmadığı henüz tam anlaşılmasa da bireyin daha anne rahmindeyken beyin gelişiminin neye göre ve hangi kimyasal maddeleri sentez edeceğini genler belirler ve bu nedenle genlerin yapısındaki herhangi bozukluğun otizme sebep olabileceği düşünülmektedir.

Bu bireylerde sadece genetiksel açıdan iki çeşit araştırma vardır. Bunlardan ilki otizme neden olan sadece bir gen değil, birden fazla genin olduğudur. Buna göre insan üreme kromozomları haricindeki tüm kromozomların bu hastalığa neden olabileceği söylenmektedir. İnsanda bulunan sessiz genler otistik bireylerde işlev kazanılmış olabileceği söylenmektedir. Bir başka görüş ise otizme özgü bir gen yoktur. Başka genler ve diğer etkenlerle oluşan otizmli bireylerde; içe dönük olma, konuşma zayıflığı, acıyı hissetmeme gibi belirtiler görülür. Bu araştırmalar dışında kızamıkçık virüsünün anne karnın bireyin organ anormalliklerine yol açarak otizme neden olabildiği söylenmektedir.

Otizmin Temel Nedenleri Nelerdir?

Otizmin son zamanlarda artış göstermesin sebeplerini araştıran Sidney M. Barker a göre bu artışın temel sebepleri şunlardır:

  • Metal içeren aşıların kullanımı
  • Antibiyotik kullanımının giderek artması
  • Çoklu virüs aşılarının yaygınlaştırılması
  • Sebze ve meyvelerdeki vitamin oranının düşmesi
  • Omega 3 gibi besin değeri yüksek besinlerin tüketilmesinin azalması.

Bunlar gibi birçok etmenin sebep olduğu otizmin gelecekte yaygın olmayan bir hastalık olarak önüne geçilmesi için yeni teknolojilerin ve insanların yukarıda saydığımız etmenlerin az kullanmasına bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Otizmin ne demek olduğuna, nedenlerine ve sebeplerine değindik. Sağlık kategorimizde bulunan bir bilgiye ulaşabilirsiniz. Yazımızı değerlendirmeniz, yorumlamanız ve paylaşım yapmanız sitemize katkı sağlayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık