trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Oyun Oynamanın Faydaları Nelerdir?

1 yıl önce
750 kez görüntülendi

Oyun denince akla hemen eğlence gelmektedir. Yani bir yerde oyun oynayalım diyen arkadaş ya da aile çevreniz varsa bize çağrıştırdığı şey “kafamı dağıtayım” ya da “keyifli vakit geçireyim “ şeklindedir.
Oyun oynamak, çocukluk çağlarımızdan itibaren başlayıp yetişkin hatta yaşlı denebilecek seviyedeyken bile tüm yaş guruplarına hitap etmektedir.

İlk önce bebeklik çağlarımızda ufak tefek oyunlar oynarız.Ya da anne baba olmuşsak eğer küçük bebeğimizle, çocuklarımızla etlkinlikler yaparız. Bu oyun oynamak işi bir takım araçlar yardımıyla da olabilmektedir. Örneğin 3-8 yaş arası çocuklara cinsiyet ve yaş gurubuna göre oyuncaklar alıp oyun oynamalarını sağlarız. Kız çocukları en çok oyuncak bebekleriyle evcilik oynarken, erkek çocukları da arabaları ile kamyonculuk gibi oyunlar oynamaktadır.

Çocuklar da Oyun Oynamanın Faydaları Nelerdir?

Oyun oynamak özellikle çocukların hayal dünyalarını geliştirmekte ve onların zihin becerilerini artırmaktadır. Bu sayede araştırma yapıp, bir takım problemlere çözüm bulma yeteneği kazanabilirler. Bu konuda anne babaya çok iş düşmektedir. Çocukların tamamen ders çalışması ya da eğlence olarak televizyon izleyip, müzik dinlemesi yeterli değildir. Ayrıca oyun oynamaları içinde gerekli ortam sağlanmalıdır.

1900 lü yıllarda hemen hemen dünyanın her yerinde çocuklar gündüz vakitlerinde evlerinin bahçelerinde buluşup aralarında saklambaç, sek sek, yakar top gibi bir takım faaliyetler olan oyunlar oynarlardı. Bu sayede hem spor yapmış hem de arkadaşlarıyla zihin becerilerini geliştirecek türden oyunlar oynamış olurlardı. 2000 li yıllarda ise bu durumun seyri neredeyse tamamen değişti. Evlerin ve Apartmanların bahçelerinde oyun oynayan çocuklar kalmadı. 1990 yılların sonuna doğru tetris ve ateriler çoğaldı. Bu oyunlar özellikle yetişkinleri de cezbediyordu. 2000 li yıllardaki ise nesil, teknoloji nesli olarak internet ortamında oyun oynamaya başladı. Bu da kişilere asosyal denebilecek bir kimlik kazandırdı. Yeni teknoloji yeni oyunlarla beraber bireyleri tembelleştirdi. Ve arkadaşlık bağlarını zayıflattı. Fakat bununla beraber gerçeğe yakın tarzda oyunlar üretildi gelişen ve değişen toplumda strateji oyunları ile çocuklara liderlik vasfı aşılanmaya başlandı.

Oyun Oynamak ve Önemi

Büyüklerde de durum neredeyse aynı. Hatta yaş sınırı olmaksızın herkesin oynayacağı ortak oyunlar üretildi. Ve internet bağlantısı olan herkes telefon ya da laptopları ile çeşitli oyunlar oynamaktadır. Bu oyunlar araba yarışı, çiftlik kurmak ya da savaş alanlarını yönetmek gibi çeşitli oyunlardan oluşur. Bununla beraber saymakla bitmeyecek türden bir çok oyun bulunmaktadır. Programcılar bu konuda oldukça kendilerini geliştirdiler ve ücretli oynanan oyunlar dahil akla hayale gelmeyen çeşitli oyunlar mevcuttur.

Oyun oynamak elbetteki kişi için yararlı bir eylemdir. Fakat bu insanların günlük işlerini ya da ailesine ve çevresine olan sorumluluklarını olumsuz yönde etkilememelidir. Bir erkek ailesi ile vakit geçirmesi gerekirken sürekli kahveye gidip arkadaşlarıyla okey oynuyorsa (ya da cep telefonu ile ailesinin yanında) onlarla ilgilenmiyorsa bu ihmalkarlığı bir takım bağları zayıflatacaktır. Herşeyin bir düzeni ve saati olduğu gibi oyun oynamanında belli bir vakti olmalıdır. Sevdiklerimizi bazı eğlenceler dolayısı ile ihmal etmemeliyiz.

Oyun Oynamanın Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık