trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

PLC Nedir? (Programlanabilir Lojik Kontrolör)

2 yıl önce
675 kez görüntülendi

Öncelike PLC nedir yani diğer adıyla Programlanabilir Lojik Kontrolör nedir? Ne işe yarar? PLC’ler büyük ya da küçük çaplı neredeyse bütün fabrikalarda kullanılan bir nevi küçük bilgisayarcıklardır. Çoğu üretim bantlarında; motorların ve sistemsel kolların kontrolünde kullanılan bu kendisi küçük ama işlevi büyük kahramanlar gelişen teknolojide üretim ve otomasyon sistemlerinin eli ayağı konumuna gelmişlerdir. Motorun hangi durumlarda çalışacağını sensörlerden gelen bilgilerle motora aktarırlar. Süre ayarları sayesinde senkronize çalışmayı sağlarlar.

PLC NE İŞE YARAR? PLC PROGRAMLAMA HAKKINDA

PLC’leri Bu Kadar Öne Çıkaran Özellikleri Nelerdir?

Mikro işlemcilere göre daha maliyetli olmasına rağmen daha çok tercih edilirler. Çünkü ortamdaki manyetik alandan, tozdan ve sıcaklıktan mikroişlemciler kadar etkilenmezler. Bunun yanı sıra üzerinde bulunan bir çok giriş-çıkış pinleri sayesinde de bir çok sensörden gelen bir çok bilgiyi çoklu olarak motorlara dağıtabilir ve bu bilgiler basit diyagramlar halinde PLC‘lerin arayüzlerine kodlanıp senkronize bir çalışma biçimi elde edilebilir. Aynı zamanda programlanabilir olması, içinde bir çok hazır devre sistemi ve rölelerin bulunması, bir sistem tasarımında gerekebilecek bir çok elektronik devre tasarımı yapımından da kişiyi kurtarabilir.

plc-nedir

PLC EĞİTİMİ

Kimler PLC Eğitimi Almalıdır?

Meslek Yüksek Okulları’nın elektrik-elektronik ya da mekatronik bölümlerinden mezun olmuş olanlar, mekatronik mühendisliği, otomasyon ve kontrol mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği mezunu olup kendini otomasyon ve PLC Programlama alanında geliştirmek isteyen herkesin PLC eğitimi almış olması kendisine çok büyük artılar katacak, sistem tasarımı yapımı konusunda ufkunu çok büyük ölçüde açacaktır.

PLC Teknolojisinin Gelişimi

Son on yıl içerisinde çok hızlı bir yol kat eden PLC endüstriyel sistemin ihtiyaçları konusunda gelişimine hızlı bir şekilde devam etmektedir. Her marka sene içerisinde yeni bir model çıkarmak için AR-GE çalışması yapmakta ve sektörün ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışmaktadır. Günümüz teknolojisinde hiç bir yenilik gelişmediğinde varolamayacağı bilindiğinden PLC üreticisi konumundaki firmalar da bu bilinçle olaya yaklaşıp her geçen gün yeniliklerle karşımıza çıkmaktadır.

PLC Nedir? (Programlanabilir Lojik Kontrolör) Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık