trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Rap ve Hip Hop Nedir?

2 yıl önce
888 kez görüntülendi

Rap Nedir? Hip hop nedir? Hip Hop kültürü. Hip hop kültürü her ne kadar 1970 li yıllara dayansa da biz 1990 lı yıllarda cartel gurubuyla keşfettik. Hip hop bir çok alt sanat dalını içinde barındıran çok yönlü bir oluşumdur. Hip hop içinde graffiti, rap, break dance, acapella, mc, dj, beatbox gibi alt sanat kollarını barındırır.

Rap Nedir? Rap Müziği Hakkında?

Rap müziği 1970 yılında New York ta zenci gettolarında başlamıştır. Rap kelime açılımı Rhytm & Poem yani Ritim ve Şiir, yada Rhytmic African Poetry kısaltması olarak bilinir. Fakat rap İngilizce dilinde “ağır eleştiri” anlamına gelir ve “and” kelimesi kısaltma olarak kullanıldığında hiç bir zaman “a” harfi ile birlikte yazılmaz. Örnek vermek gerekirse: (&,N,n)(Rock n Roll,R&B).

Rap, tempo ve ritme uyarlanıp beat (Alt yapı, müzik) ile birlikte söylenilen sokak sitili ve sert cümlelerin ağır bastığı Hiphop kültürünün içinde barınan başlıca dört başlıktan biridir.

Rap şu anlama gelmektedir: Sert eleştiri anlamına gelir. Ülkemizde en çok kullanılan hip hop kültürünü anlatan sanat dalları arasında Rap, Break dance ve graffiti gelmektedir.

Break Dance Nedir?

Break dance sokak dansı anlamına gelir. Bu dansı yapan kızlara b-girl erkeklere ise b-boy denir. Son zamanlarda break dance a olan ilgi bir hayli artmış durumdadır. Yapılan bazı organizasyonlarda break dance yarışmaları yapılmaktadır.

Rap ve Break Dance

Sadece rap te değil aynı zamanda break dance da da atışmalar mevcuttur. Şiddeti dile vuran ve fiziki anlamda çatışmaların en aza indirgenmesi açısından güzel bir kültürdür.

Graffiti Nedir? Graffiti Hakkında

Graffiti ise sprey ile yada marker ile yazı yazma sanatıdır. Graffiti de içinde bir çok farklı kola ayrılır. Wild style yada düz olarak yazı yazabilmenin yanı sıra sadece marker ile imzalar bırakılabilir. Almanya da son derece gelişmiş olan graffiti için özel bir polis timi kurularak duvarlara kimin yazı yazdığı tespit edilmektedir.

Dünyanın her yerinde giderek yaygınlaşan bu kültür bazı zaman duvarlarımız, mekanlarımızı, evlerimizi süslenmek amacıyla da kullanılır hale gelmiştir.

 

Rap Kültürü ve Unsurları

Dj Nedir?

Açılımı Disk Jokey olan, müziği gidişatını kontrol eden, müzik seçiminde ve şarkılar arası geçişler ile uyum sağlayan kişiye dj denir. Son zamanlarda bir çok dj ünlü sanatçıların arkasında çalmaya başlamıştır. Buna en iyi örnek İskender PAYDAŞ diyebiliriz. Normal pop müziğinde kelime sayısı belli bir azamilik gösterir. Fakat rap şarkılarında beatlere yazılan verse sayıları 16 ve bir nakarat olacak şekilde oluşur.

 

Rap Müziği

Rap müziği hiç bir konuya bağlı olmadan değişiklik gösterebilir. Kulüplerde, barlarda hareketli olarak kullanılmasının yanı sıra günlük hayatımızda slow parçalarla ile yer edinebilir. Türkiye bu konuda rap i bir çok parçaya bölmüştür. Arabesk rap tarzı ve melankoli rap tarzında gelişim sağlayarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Türkiye de en büyük değişikliği Ceza lakabıyla bilinen Bilgin ÖZÇALKAN yapmıştır. Kurduğu Nefret grubu ile başarılı işlere imza atmıştır ve aktif olarak müzik faaliyetlerini sürdürmektedir. Bir çok dizide ve seçim zamanı parti müzikleriyle sürekli tazelenen bir gündeme sahiptir. En çok gurbetçimizin bulunduğu Almanya da tanınan Türk rapçiler arasında Killa Hakan ve Eko Fresh vardır.

BeatboxNedir?

Son olarak Beatboxun yeni yeni gündeme geldiği şu günlerde bazı yarışma programları ön tanıtıcı olmuştur. Fransa vatandaşı olan Joseph kendi ülkesinde beat box anlamında zirve konumuna gelmiştir ve hatta dünyaca ünlü bir iletişim firmasının reklamını yapmaktadır. Her türlü duyguyu barındıran müzik dalı raptir. Şimdilik büyük prodüksiyonlarda yeni yeni yer alıyor olsa da ileride Türkiye de zirveye oturacağından emin olmalıyız. Herkese Rapli günler..

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık