trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Renkler ve Kırmızı Renk Neyi İfade Eder?

2 yıl önce
1.760 kez görüntülendi

Renklerin anlamları nedir? Özellikle kırmızı renk ne anlamı var? Kişi kendisini nasıl hissediyorsa, ona uyacak renkleri seçer. Seçtiği renk kendini temsil ettiğini düşünür. Renklerin insan üstünde ki etkileri psikolojik, fiziksel ve zihinsel, alışveriş, üretim, eğlence konularda kullanılmaktadır. Renkler insanın ruh halini yansıtır. Bazı hastalıklarda renklerle tedavi sistemi kullanılmaktadır. Örnek olarak kalp rahatsızlığı olan birinin, yeşil ve tonları renkleri kullanılması önerilir. Kış ayı geldiğinde insanlar depresyona girmektedir. Genellikle bunun sebebi, havanın erken kararması, havanın kapalı ve bulanık olmasıdır. Yazın ise bu durum söz konusu değildir. Hava daha çok aydınlıktır, her yer rengarenktir.

Sıcak Renkler
Ateşi ve sıcaklığı anımsatan, dikkat çeken ve insan enerji veren renklere sıcak renkler denir. Bu renk sıcaklığın simgesidir. Coşturan ve içi kıpır kıpır yapan renklerden oluşmaktadır.

Soğuk Renkler
İnsanın içinde bir kıpırdamaya neden olmayan renklere soğuk renkler denir. Yeşil, mavi, mor soğuk renkler olarak bilinmektedir. İnsanlar çok üşüdüğü zaman ellerinde ve tırnaklarında morarmalar olur. Bundan dolayı mor rengi soğuk renkler kategorisindedir. Yeşil insana heyecan değil de, daha çok sakinlik ve huzur verdiğinden soğuk renkler olarak bilinir.Renklerin insan üzerinde çok etkileri vardır. Koyu renkler yani siyah, gri gibi renkler insanlarda depresyona ve kendisini kötü hissetmesine sebep olur. Yeşil, kırmızı, mavi gibi renkler insanı çok mutlu etmektedir. Psikolojik olarak da kendini iyileştirmesine sebep olur. Çünkü duygular renklere göre değişiklik gösterebilir.

Kırmızı Renk Anlamı Nedir? Kırmızı renk ne anlama gelir?
En sıcak bir renk olan kırmızı, coşkuyu, gençliği, kıpır kıpır olmayı ifade eder. Aynı zaman da kanı da simgeler. Eğer bir yerde hareket isteniyorsa en uygun renk kırmızıdır. Genellikle gece kulüplerde ışıkların kırmızı ve kırmızı tonlarının olmasının sebebi, hareketliliği sağlamak istediğindendir. Kırmızı aynı zaman da iştah açmakta ve yeme arzusunu arttırmaktadır. Yakın ve uzaktan fark edilmesi çok kolaydır. Bu yüzden uyarı ışıkları genellikle kırmızı tercih edilir. Kırmızı duygusal bir renktir. Aynı zamanda cinsel olarak çağrışım yapar ve isteği arttırır. Kadınlarda seksiliği arttırır. Kırmızı rengi kan akışını hızlandırdığı için, yüksek tansiyon hastalığı olan hastaların bu renkten uzak durması gereklidir. Kırmızı rengi seçim yaparken, zemin olarak değil vurgu olarak kullanıldığı unutulmaması gerekmektedir. Genellikle kırmızı rengi tercih eden insanlar, yöneticilik ve liderliği iyi şekilde taşıyabilen insanlardır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Hostingci dedi ki:

    Normal bir insanın renkleri eksiksiz algılayabilmesi, üç ayrı cins koni hücresinin uyum içinde çalışması ile mümkün olmaktadır. Normal olarak renkleri algılayan görme trikromat olarak tanımlanmıştır. Eğer insan renk görme ve algılamada sadece iki koni hücresine sahip ise sadece iki koni hücresinin algıladığı renkleri ve renklerin karışımlarını görmektedir. Bu durumda eksik olan koni hücresine ait dalga boylarındaki renkleri göremez bu durumdaki kişiler dikromatik renk körü denir.

    1. admin dedi ki:

      Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık