trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Renklerin Anlamı ve Renkler Neyi İfade Eder?

2 yıl önce
751 kez görüntülendi

Renklerin anlamını biliyor musunuz? Renkler neyi ifade eder? Peki renklerin psikolojik anlamları ve etkilerini merak ettiniz mi? Şimdi bu konuyu ele alalım. Renklerin insan psikolojisi üzerinde büyük etkisi vardır. Bazıları bizi sakinleştirirken, bazıları sinirlenmemize neden olur. Renklerin kimisi özgüvenimizi arttırırken, kimileri içe dönüklüğümüzü tetikler. Kimileri canlandırır, kimileri enerjimizi alır. Yaşadığımız ortamları psikolojimiz doğrultusunda renklendiririz ya da o gün içerisinde seçeceğimiz kıyafetimizi ruh halimize göre belirleriz.

Renklerin psikolojik anlamları

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı renklerin farklı etkileri ortaya konmuştur. Mesela yeşil rengin psikolojik etkisi yaratıcılığı ortaya çıkardığı sonucuna ulaşılmıştır. Kadın ve erkeklerden oluşan bir guruba yeşil renk diğer gruba beyaz renk gösterilip 2 dakika boyunca düşünmeleri söylenmiştir. Süre dolduğunda bu iki gruba da sorular yöneltilmiş ve verilen cevaplar neticesinde yeşil renk gösterilen grubun daha yaratıcı olduğu gözlemlenmiştir.

Bir başka araştırma da mavi rengin psikolojik etkisi üzerinedir. Bir sokakta, sokak ışıklarının mavi renge çevrildiğinde, oradaki suç oranında azalma olduğu gözlenmiştir.

Renklerin Anlamları

Her rengin bir dili olduğu kuşkusuzdur. Gelin renklerin diline birlikte kulak verelim:
BEYAZ RENK ANLAMI: Saflık ve temizliğin simgesidir. Sağlık çalışanları, laborantlar temizlik hissi vermesi açısından beyaz giyerler. Diğer bir anlamı da masumiyettir. Çoğu inanışa göre masumiyeti simgelediği için gelinler beyaz giyerler.
SARI RENK ANLAMI: Parlak ve dikkat çekici bir renktir. Neşeyi, zekayı, canlılığı simgeler. Sarı Güneşle özdeşleşmiş olduğundan insana neşe ve mutluluk verir. Ancak bazı araştırmalar da bunun aksine sarının insan psikolojisi üzerinde olumsuz etki yaptığını, insanların sarı renge boyalı bir odaya konduğunda daha çabuk sinirlendiğini ortaya koymaktadır. Kimileri de sarının uyku getirici bir renk olduğunu, yatak odasında kullanılmasının doğru olduğunu fakat çalışma odasında kullanılmasının olumsuz etki yaratacağını savunmaktadır.
PEMBE RENK ANLAMI: Sakinleştirici, kalp yumuşatıcı ve neşe verici bir etkiye sahip olduğunu söylenmektedir. İnsanların pembe boyalı bir odaya konduğu zaman sinirlenmesinin mümkün olmadığı gözlenmiştir.
TURUNCU RENK ANLAMI: Özgüven arttırıcı olarak kabul edilir.
KIRMIZI RENK ANLAMI: Canlılık, heyecan, agresiflik gibi duyguları simgeler. Kalp atışlarını arttırıcı etkisi vardır. Bir ortamda en çok dikkat çeken renktir. Birisi kırmızı giydiğinde çok iddialı olduğu düşünülür. Uzun süre kırmızıya bakıldığında sinir bozabilen bir renktir.
MAVİ RENK ANLAMI: Günlük hayatımızda, deniz ve gökyüzünde bulunmasından dolayı en çok karşılaşabileceğimiz bir renktir. Kırmızının aksine huzur verici, sakinleştirici etkisi vardır. Özgürlüğü simgeler. Bir araştırmaya göre mavinin iştah kapatıcı etkisi üzerinde durulmuştur. Kilo problemi olanlarda mutfaklarını maviye boyamaları tavsiye edilmektedir. Diğer taraftan ise kilo almak isteyenlerin maviden uzak durmaları önerilir.
YEŞİL RENK ANLAMI: Huzur veren ve murada erdiren bir renk olarak kabul görmüştür. Yeşil, doğanın rengidir. Huzur vermesi açısından dinlenme odalarında yeşile ağırlık verilir. Bolluğu, bereketi simgeler.
MOR: Asalet ve itibarın simgesidir. Bazı insanlar mor rengi gösteriş amaçlı olarak ev dekorasyonunda kullanmayı tercih ederler. Bazı araştırmalara göre de mor rengi tercih edenlerin intihara meyilli olduğu söylenmektedir.
SİYAH RENK ANLAMI: Otoriteyi, gücü, tutkuyu, sonu ve matemi temsil eder. Karanlık güçleri, suç ve kötülüğü temsil etmesi nedeniyle kötü adamlar siyah giyerler.
KAHVERENGİ RENK ANLAMI: Toprağın rengidir. Toprağa karışan bir renk olması nedeniyle iş görüşmelerinde kahverengi giyilmesi tavsiye edilmez. Diğer yandan kahverenginin sağlam ve güvenilir bir his yarattığı üzerinde durulur.

Görüldüğü gibi renklerin anlamları hayatımız, yaşantımız, psikolojimiz üzerinde önemli etkileri vardır. Hayatla bağ kurmamıza yardımcı olurlar. Renkli günleriniz olsun.

Renklerin Anlamı ve Renkler Neyi İfade Eder? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık