trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Sağlıklı Beslenme ile Formda Kalın

1 yıl önce
1.114 kez görüntülendi

Bu güne kadar herkes mutlaka diyet yapmaya çalışmış ya da bir diyetisyenden yarım alarak sağlıklı bir forma kavuşmak istemiştir. Aslında çok kolay bir şekilde hayat kalitemizi yükseltebileceğimiz yöntemler varken, kendimizi sıkıntıya sokan diyet programları, spor salonları, bizi ulaşmak istediğimiz zafere götürmek yerine bunaltıcı bir hal alarak hüsranla sonuçlanmıştır.

Nasıl formda kalabilirim?

Yapılması gereken öncelikle metabolizmamızın çalışma sistemini biraz anlamakla başlamaktır. Teknolojik gelişmeler, günün büyük bir kısmını çalışarak geçirmek, bizi hazır beslenmeye zorlayan koşullardır. Yaşayış şeklimiz metabolizmamızın çalışmasına ve yaratılışımızla tezatlık gösterdiğinden sağlıksız, mutsuz, enerjisi düşük bir hayata devam etmekteyiz.

Eski çağlarda yaşayan insanlar düşünülecek olursa yemek yiyebilmek için avlandıklarını, ağaçlara tırmandıklarını, toprağı kazarak besleyici köklere ulaşmaya çalıştıklarını düşünebilmek çok zor olmayacaktır. Yani beslenebilmeleri için öncelikle bir efor sarf etmektedirler.

sağlıklı beslenme

Yaşadığımız çağda beslenebilmek için harcayacak bu kadar çok zamanımız yok. O yüzden haftalık bir beslenme listesiyle vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri almak çok kısa sürede daha sağlıklı ve formda bir hayata kavuşmamızı sağlayacaktır. Günlük olarak ihtiyacımız olan, Protein, karbonhidrat, şeker, vitamin ve mineralleri birbirlerini tamamlayacak şekilde almamız gerekmektedir.

Sağlıklı beslenme nasıl olmalı

sağlıklı beslenme formda kalmak

Beslenme düzenimizdeki en büyük yanlışlardan biri de birlikte tüketilmemesi gereken besinleri birbirini tamamladığını düşünerek afiyetle tüketmemizdir. Karbonhidrat ve nişasta ikilisini gün içinde çoğunlukla tüketerek vücudumuzda yağlanmaya sebep olmaktayız. Bu yağlanma karaciğer enzimlerinin düzgün salgılanması açısından büyük bir risk oluşturmaktadır. Pizzanın yanında patates kızartması bunun en güzel örneklerinden biri. Kendi beslenme listemizi oluştururken ayrıntılı biyolojik bilgilere sahip olmamıza gerek yok. Öğünümüzde yer alan temel gıdaların içeriklerini bilmek sağlıklı bir beslenme listesi oluşturmamızda yeterli olacaktır. Günlük beslenmemizi 3 öğün olarak düşünürsek, gün içinde proteini, karbonhidratları, yağları, vitaminleri ve mineralleri alabileceğimiz besinleri listelemek ve bu listeye uyarak beslenmek sağlıklı bir hayata bu günden itibaren başlamamızı sağlayacaktır.

Sağlıklı beslenme ve kilo verme üzerine yazdığımız konulara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı Beslenme ile Formda Kalın Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Caner Cemal dedi ki:

    Şüphesiz ki faydalı bir yazı olmuş, Teşekkürler…

  2. Ertan dedi ki:

    Kesinlikle çok güzel bir yazı olmuş

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık