trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Sahne Dekor ve Kostüm Tasarımı Hakkında

1 yıl önce
845 kez görüntülendi

Kostüm tasarımcıları; genel olarak tiyatro ve opera gibi sanatların icra edildiği alanlarda çalışırlar. Bu alanda sanatçıların kıyafetleri, saçları, makyajları olsun sergilenen esere uygunluğunu gerektirir. Tam da bu alanda devreye kostüm tasarımcıları girer. Kostüm tasarımcıları ayrıca konserlerde yer alan sanatçıların ya da tv de program sunan ünlülerin ya da ödül törenlerine giden starların da oldukça imdadına koşmaktadırlar.

Sahne ve Kostüm tasarımcısı

Genel olarak çalışma alanlarında bir takım görevleri vardır. Tasarım yapmadan önce bir takım gözlemlerde bulunurlar. Eserlerin sergilendikleri döneme göre kıyafet , saç, makyaj ve aksesuar belirlerler. Bunu yaparken oyuncuların karakteristik özelliklerini de dikkate alırlar. Provalarda özellikle ışığın açısı ve denetimini sahne ve dekora göre düzenlerler.Peruk ve takma aksesuarların atölyelerdeki düzenini sağlarlar.
Her Tasarımcının koleksiyon ve hayalgücüne bağlı bir takım hazırlık süreci vardır.Bu süreçte tasarımcılar dünya modasını takip ederler.

Çalışma Alanları

Devlet Opera ve Balelerinde, Devlet Tiyatrolarında, Özel Tiyatrolarda, Televizyon Kanallarında, Reklam Şirketlerinde, Moda evlerinde iş alanları bulunmaktadır. Son yıllarda kostüm tasarımı alanına oldukça önem verilmekte ve bu alanda tv kanallarında programlar düzenlenmektedir.

Kostüm Tasarımı

Yetenekleri doğrultusunda ve isteğe göre kendi moda evlerini de açmaktadırlar. Özellikle bu tasarımcılar isim yaptıkları zaman belli bir üne kavuşurlar. Ve bu üne bağlı olarak da halkın belli bir kesiminin tarzını oluştururlar.

Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü Eğitimi

Devlet ve özel üniversitelerde ,Güzel Sanatlar Fakültesinde “Sahne Dekorları ve Kostümü” adı altında eğitim verilmektedir.Eğitim süresi 4 yıldır. Ve sonrasında lisans diploması verilir.

Konularımız arasında olan benzer yazımızda ilginizi çekebilir. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sahne ve Gösteri Sanatları

Öğrenciler öğretim süresi boyunca yurt ve burs imkanlarından faydalanmaktadırlar.

Sahne Dekor ve Kostüm Tasarımı Hakkında Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık