Salon Country Tarzı Dekorasyonu

2 yıl önce
1.083 kez görüntülendi

Dekorasyonda son dönemlerin yeni trendi olarak karşımıza çıkan country tarzı bundan bir kaç yıl öncesine kadar çok moda olan siyah ve kahve tonlarının, klasik mobilyaların yerini almış durumda. Genellikle pastel renklerin ağırlıklı olarak kullanıldığı ve açık renklerin kombine edildiği country tarzına duyulan ilginin son dönemlerde bu kadar artması, bu tarzın ferah ve rahat bir görünüm sağlamasıyla ilişkilendirilebilir.

SALON DEKORASYONUNDA COUNRTY TARZI

Country tarzı aslında 18.yy Fransız mimarisinin ve dekorasyonunun temeline dayalıdır ancak yine de bugün country salonlar, oturma odaları, mutfaklar; Fransa’nın soğuk mimari esintilerinden fazlasıyla uzaktır.

Country tarzında bir salon dekore etmek için öncelikle odanın büyüklüğünü belirlemek gerekir. Bu tarz dekorasyonlarda genellikle beyaz ve pastel renkler kullanıldığından çok büyük salonlarda bu açık renkleri kırmak için farklı ürünler kullanmak gerekebilir.

Country tarzı salon dekorasyonu nasıl yapılır?

Öncelikle duvarların ve mobilyaların genel anlamda renk seçimi yapılmalıdır. Duvarlar için çok açık kum beji, açık şampanya köpüğü ya da krem rengi düşünülebilir. Yine de biraz daha eğlenceli renkler istiyorsanız, toz pembe, buz mavi gibi renkleri kullanabilirsiniz. Country tarzı salonlar dekore edilirken yapılan büyük hatalardan biri yalnızca beyaz mobilyalar kullanmaktır. Eğer duvarlarınız beyaz ya da yoğun ışıkta beyazın tonları gibi görünen bir renkte değilse ve küçük bir salona sahipseniz beyaz mobilyalar düşünülebilir ancak salon büyükse duvarlar beyaz ya da kremse kesinlikle beyaz mobilyalardan kaçınılmalıdır. Onun yerine klasik ahşabın çok açık tonları tercih edilebilir.

Country tarzında yer döşemesi ve renk uyumu

Daha sonra döşemelerin desenlerine ve renklerine karar verilmelidir. Pastel renklerde çiçekli kumaşlar ya da düz kumaşlar ve çiçekli yastıklar – minderler country tarzının en klasik kombinlerindendir. Bir örnek vermek gerekirse pudra rengi düz kumaş ve şeker pembe çiçek desenli yastıklar.

Country tarzı mobilya

Tüm bunları seçmek elbette ki sizin zevkinize kalmış. Ayrıca eğer yeterli alan mevcutsa berjer koltuklar da kullanılabilir. Bu hem oturma alanını arttıracak hem de country salonunuzu tamamlayacaktır.

Country tarzı ve perde seçimi

Perde seçimi country salonlarda en çok zorlanılan konudur. aksesuarlara, süs eşyalarına çokça yer vermeyi düşünüyorsanız perde renginizi koltuklarınızın renginin farklı tonlarından seçebilirsiniz. Ancak hayalinizdeki daha sade bir salonsa perdeleriniz koltuklar ve duvarlarla kontrast oluşturacak şekilde dekore edilmelidir.

Country tarzı dekoratif ürünler

Bu aşamalar tamamlandıktan sonra sıra işin en eğlenceli kısmına; salonunuzu güzelleştirecek dekoratif ürünler seçmeye geldi. Burada yine sizin zevkiniz devreye girecek ancak şunu belirtmekte fayda var; pastel renklerden biraz uzaklaşmak salonun soğukluğunu kıracak olsa da seçimleri yaparken bütünü görmek önemlidir.

Country tarzı aksesurlar

Aksesuarlar konusunda verebileceğimiz tavsiyeler; İnce uzun bir kitaplık, çerçeveler, renkli mumlar ve abajurlar şeklinde sıralanabilir. Unutmamanız gereken en önemli nokta şudur; zevkler ve renkler çok ince ayrıntılarda gizlidir. Salonunuzu dekore ederken ince ayrıntıları gözden kaçırmayın.

Salon Country Tarzı Dekorasyonu Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık