trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Şeker Hastaları Ne Yemeli? Nasıl Beslenmeli?

1 yıl önce
608 kez görüntülendi

Şeker hastaları kan şekerini hızlı yükselten yiyecekler yerine, daha yavaş yükselten yiyecekleri tercih etmelidir. Bu nedenle beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği tercih edilmelidir. Pirinç, makarna, patates gibi gıdaların, nişastalı besinler olduğu için kan şekerini çok hızlı yükselttiğini hepimiz biliriz. Özellikle uzun süre pişirildiklerinde bu etki daha da artar. Bu nedenle bu tür gıdalar pişirilirken olabildiğince diri bırakılmalıdır.

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli

Özellikle köftenin yanında patates püresi yemeyi hepimiz severiz. Fakat kan şekerini daha hızlı yükselten patates püresi yerine haşlanmış patates yenirse, kan şekeri daha yavaş yükseleceği için bu daha faydalı olur. Bu arada şu küçük fakat bir o kadar da faydalı bilgiyi eklemekte fayda görüyorum. Haşlanmış patatesi bir gün buzdolabında bekletirseniz kan şekerini yükseltme hızını daha da düşürmüş olursunuz.

Gözlere faydasıyla bilinen, kızartıldığında içerdiği şeker oranı arttığı için çiğ olarak tüketilmelidir. Sebze ve meyvelerin içerdiği lif nedeniyle en faydalı yeri olan kabuklarını soymak yerine, kabuğuyla tüketmek daha faydalıdır.

Şeker hastaları ve su tüketimi:

Günde en az 8 bardak su içilmelidir.

Şeker hastaları ve kahve tüketimi: 

Severek tükettiğimiz kahvenin de bir sınırı olmalı elbette. Atalarımız ne demiş; “Azı karar, çoğu zarar.” Bu nedenle kahveyi de kararında bırakmalı ve günde bir fincandan fazla içmemeliyiz. Çünkü kahve idrarla su kaybını ve kalsiyum atılımını artırır.

Şeker hastaları ve bitki çayları tüketimi: 

Genelde tüketmekte olduğumuz siyah çay yerine yeşil çay, ıhlamur, kekik ve adaçayı gibi bitki çaylarının tüketilmesi daha faydalıdır. Çay demişken; çaya atılan şeker konusu da önemli tabi. Eğer şekersiz içmek çok tatsız geliyor ve alışamıyorsanız içine tarçın katmayı deneyebilirsiniz. Tarçın sayesinde sağlıkla lezzeti buluşturarak; hem şeker ihtiyacını azaltmış, hem de hoş bir aroma elde etmiş olursunuz.

şeker-hastaları

Sağlıklı ve lezzetli günler geçirmeniz dileğiyle.

Şeker hastalığı üzerine daha önce yazmış olduğumuz yazılar ilginizi çekebilir. Onlara da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Şeker Hastalığı (Diyabet) İlaçsız Tedavisi

Şeker Hastaları Ne Yemeli? Nasıl Beslenmeli? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık