trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Sigarayı Bırakmak İstiyorum

1 yıl önce
642 kez görüntülendi

Sizde sigarayı bırakmak isteyip de sigarayı bırakamayanlardan mısınız? “Sigara bırakmak istiyorum” diyorsanız belki bu yazı da size bir katkı sağlar. Sigarayı bırakmak için yapmanız gerekenler ve sigaranın zararları hakkında bilgiler verelim. Sigara ülkemizde tütün mamulleri arasında en çok kullanılan maddelerden biridir. Kullanımı ilk olarak Amerika’dan başlayıp tüm Dünyaya yayılan sigara kullanımı ülkemizde her geçen yıl artmaktadır. Sigara kullanma yaşı ise ilkokul seviyelerine yani 10 yaşına kadar düşmüştür. Küçük yaşta başlanılan sigara heves için gösteriş için arkadaş tavsiyesi gibi nedenlerle içilmekte iken ilerleyen yaşlarda bağımlılık ortaya çıkmaktadır.

Sigaranın Zararları Hakkında.

Sigara içmek toplum içerisinde bir üstünlük, saygınlık belirtisi olarak gösterilmektedir oysa bu çok yanlıştır. Aksine sigaranın insana hiçbir olumlu katkısı olmadığı gibi içerisinde de çok sayıda zehri barındırarak insan hayatına çok büyük zararları olmaktadır.

Sigara başta akciğer, kalp ve damar rahatsızlıklarına, kansere, astıma sonrasında ise tüm vücuda zarar veren bir maddedir. Sigaraya verilen ücret de ekonomik olarak hesaplandığında azımsanamayacak derecede büyük rakamlar ortaya çıkmaktadır. Sigara kullananlar kendilerine olduğu kadar başkalarına da zarar verirler. Yani bulunulan ortamlarda siz kullanmasanız bile gelen dumanı çekmenizden dolayı en az sigara içmiş gibi zarar görürsünüz. Bu yüzden dumanlı ortamlardan uzak durulması gerekir. Dumanlı ortamlar yetişkinlere zarar verdiği gibi bebeklere de büyük zarar verir.

“Sigarayı bırakmak istiyorum” diyenler

Sigara kullanmaya başlayan kişiler çok kısa bir süre sonra bağımlılığa yakalanmaktadırlar. Bu bağımlılıktan uzun süre kurtulamamaktadırlar. Sigara bağımlılığı ne kadar uzun sürerse insanın hayatını kaybetme riski o kadar artmaktadır. Günümüzde Sağlık bakanlığı tarafından açılan Alo 187 Sigarayı bırakma hattı tiryakilerin sigarayı bırakmasına yardımcı olabilmektedir. Ayrıca Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği de bağımlılıklarla mücadele etmekte olan güçlü iki sivil toplum örgütüdür. Sigarayı bırakan insanlar başka gıdalar tüketerek ,çeşitli hobiler üreterek sigarayı tamamen hayatlarından çıkartabilirler. Sigarayı bırakan kişiler içen kişilere göre ortalama daha uzun yaşamaktadırlar.

Türkiye’de Sigara Kullanımı

Ülkemizde devlet tarafından kapalı ortamlarda sigara başta olmak üzere tütün mamüllerinin kullanımı yasaklanmıştır. Bu yasaklanmadan sonra sigara kullanımında azalma meydana gelmiştir. Ülkemizde tütün ekimi devlet kontrolünde yapılmaktadır. Ayrıca ülkemizin beş şehrinde sigara üretimi yapan fabrikalar bulunmaktadır. Sigara kullanan ülkeler sıralamasında ülkemiz ilk 50 içerisinde yer almaktadır. Ortalama ömrün altmış beş yıl olduğu ülkemizde sigara kullanımının her geçen yıl daha fazla artması ortalama yaşam süresini de azaltmaktadır. Sigara kullanımında önce çevremizden başlayarak sonrasında ise ne kadar fazla insana bıraktırabilirsek daha sağlıklı uzun ömürlü bir yaşam mümkün olacaktır.

Koınularımız arasında olan Biorezonans Nedir? Biorezonans Sigara Bırakma yazımızda ilginizi çekebilir. Sağlık dolu ve sigarasız günler dileriz.

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık