Bahçe Dekorasyonunda Sihirli Ufak Detaylar

2 yıl önce
536 kez görüntülendi

Çok büyük bir eğitim gerektirmese de; sanatsal bir bakış açısı ister yaşam alanlarını güzelleştirmek. Oturma odamız, mutfağımız, ofisimiz hatta çalışma masamız… Zaman geçirdiğimiz yerlerin konforu ve işlevi dışında göze hitap etmesi de önemlidir. Çünkü bazı küçük, şirin detaylar bulunduğumuz yeri bize sevdirir ve bizi adeta oraya bağlar. Mutfak masanıza şık bir vazo içerisinde koyduğunuz bir buket çiçek, ofisinizde size neşe veren küçük bir akvaryum, çalışma masanızın üzerinde gösterişli bir çerçeve içindeki aile fotoğrafınız… İşte bunlar basit ama hem dekoratif hem de ortamı enerjik kılan sihirli ayrıntılar.

Peki yaz sıcağını hissettiğimiz şu sıralarda mevsimin de enerjisiyle sihirli ayrıntıları bahçenize taşımaya var mısınız?

Kabul ediyorum biraz meşakkatli bir süreç. Ayrıca bahçe ile uğraşmak için en doğru zamanın sonbahar olduğunu söylediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız ama geç kalmış sayılmazsınız.
Eğer yazın cıvıltısını yansıtacak bir şeyler istiyorsanız öncelikle bahçenizdeki ölü ot ve yapraklarda kurtulmalısınız. Çimlerinizin daha canlı ve böceklerden arınmış olmasını istiyorsanız bu özelliğe sahip gübreler kullanabilirsiniz. Ancak gübrelemeyi Kasım ayının sonuna dek sürdürmelisiniz.
Yemyeşil ağaçların arasında biraz renk görmeyi dilerseniz bakımı çok kolay olan sardunyalar, açelyalar ve ortancalar tam size göre. Ama eğer pencerenizi açtığınızda mis gibi çiçek kokularını duymak istiyorsanız size lavanta, hanımeli ve gülleri tavsiye ederim.
Tüm bunların dışında bahçenizde en çok zaman geçirdiğiniz köşelere yerleştireceğiniz beyaz dekoratif saksılar hem çiçeklerinizi, bahçe dekorasyonunu daha özel kılacak hem de her mevsime uygun düzenlemeler yapmanıza olanak sağlayacaktır.
Hava karardığında özel bir ambiyans oluşturmak isterseniz fenerler gibi çeşitli aydınlatma araçlarından yararlanabilirsiniz. Tabi ki size muhteşem bir konfor sağlayacak olan renkli minderleri ve yastıkları da unutmayalım.
Eğer kuş cıvıltıları içinde hayaller kurarak şekerleme yapmayı ya da kitap okumayı sevenlerdenseniz size hamak veya sallanan sandalyelerden oluşan özel köşeleri öneririm. Böylece biraz sanat ruhu biraz da hayal gücünün etkisiyle düşlediğiniz enerjiye kavuşabilirsiniz.
Bütün bunları yapmak için hazırlıklara başlamak bile çok keyifli olsa gerek. Ne yazık ki birçoğumuz apartmanlarda oturuyoruz. Ama üzülmeyin. Doğru bitkileri seçtiğiniz ve dinlenme alanlarına yer verdiğiniz takdirde küçük balkonunuz da sizin için keyifli bir alana dönüşecektir.
Unutmayın dekorasyon her şeyden önce sabır ister ve aslına bakarsanız tamamen deneme yanılmaya dayanır. Yazımın başında da bahsettiğim gibi sihirli detaylar hayatı güzelleştirir.
Kucak dolusu çiçekler sizlerin olsun…

Bahçe Dekorasyonunda Sihirli Ufak Detaylar Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık