Sosyal ağ ve Gençlik değişimi

2 yıl önce
546 kez görüntülendi

Bir çoğumuz sosyal ağı çok tekili bir şekilde kullanmaktayız. Peki bu sosyal ağın gençlik üzerinde nasıl bir etki yaratmaktadır. Gençlik değişimini etkilemekte midir? Ülkemizde kullanılan facebook, twitter, instagram gibi başı çeken sosyal ağ dışında birde sözlükçü gençlik diye adlandırılan çoğunluğu işsizden oluşan kesim vardır.

Sosyal ağın gençlere etkisi

İnsanlar facebooku akranlarıyla sohbet etmek ve onlara ulaşmak amacıyla kullanırken ardından twitter ve instagram da çıkınca yenilen yemeklere kadar her şey resmedilip burada paylaşılıyor. Olan var olmayan var fakat bunu kim ciddiye alıyor ki. Bunları yavaş yavaş aştık derken çıkan sözlük gençliği tüm konu başlıklarıyla hayatı hafife alıyor ve dalga geçiyor. Yazılan tüm yorumlar, açılan tüm konu başlıkları ağır hakaret içerikli oluyor ve ciddiyetsizleşiliyor.

Örneğin bir olay oluyor ve olayın sonucunda ölüm var diyelim. Bedenen büyüyen fakat akılca geride kalan bu gençlik buraya konu başlığını açarak ölümle dalga geçmeyi bırakın vefat eden insanlarla dalga geçiyorlar. Öyle bir hale geldiler ki artık kendi ana babaları ölse resimlerini çekip burada paylaşacaklar. Biz ne ara bu kadar düştük anlamıyorum. Eğer ortada bu şekil bir ayıp varsa hepimizin sorunudur.

İnternet Sözlüklerin açılan konular

Sözlüklerde yapılan yorumlara hepimiz güldük. Fakat bir yere kadardı. Zamanında aldıkları cesaret ile durmaya niyetlerinin olduğunu da sanmıyorum. Farkında olmadan hepimiz materyalist sisteme yenik düştük.

Bir tane telefon modelinin piyasaya çıkacağı ilk günün sabahında kuyruğa girip insanlar saatlerce kuyrukta bekliyor. Çok değil 1970 – 1980 yıllarında insanlar aynı sırayı nüfus kağıtlarıyla ekmek, gaz almak için oluştururlardı. Ee ne yapalım şimdi her şey modernleşti diyorsanız geçmiş olsun sizde bu sistemin kurbanısınız.

Bir evde yaşayan aile bireylerini önce çocuklardan ele geçirmeye başladı bu sistem şimdi ise baktığımızda gencinden, yaşlısına herkes bir köle gibi kendi adaptasyonunu, gün yorgunluğunu bu aletlerle attığını sanıyor.

Oysa ki dışarıda çok güzel bir hayat ve aynı şekilde aile içi iletişimlerle çok güzel vakit geçirilebilir. Herkes kendi odasına çekiliyor. Televizyon açık fakat kimse izlemiyor çünkü herkesin elinde bir telefon. Sabahlara kadar bilgisayar başında online oyunlar oynayan kardeşlerimizde var.

İnternet ve Çocuk Eğitimi

Bakın zaten kamburlaşma eğilimi var hepsinde. Hareket algıları yavaş, geç anlıyorlar fakat sorsanız her şeyi biliyorlar. Çünkü bilgisayar başında olgunlaştılar. Bu ülkenin nüfusu avrupaya göre en genç nüfusa sahip ülke fakat kıyaslanamayacak kadar gerideyiz. Koalisyon ile meclisi oluşturulan Almanya bile üretim ve teknoloji alanında 1 numara haline geldi. İş gücü bulamayınca bizim gençlerimizden bile faydalandılar fakat gelin görün ki bizde hala anne – baba işe giderken yirmili yaşlarına gelmiş gençlerimiz evde yatıyor. Her şeyden sıkılan insanoğlunun interneti aşırı tüketmekten vaz geçmesiyle dileğiyle.

İnternetin ve sosyal ağın gençlik üzerinde etkileri ve bu durumun nasıl sorunlar açtığına dair bilgilerimi ve düşüncelerimi aktardım.

Sosyal ağ ve Gençlik değişimi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık