trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Sosyal Paylaşım Bağımlılığı Hastalıktır !

2 yıl önce
541 kez görüntülendi

Sosyal paylaşım olayını abartıp sürekli paylaşım yapanlardan mısınız? Bu bağımlılık bir hastalık olabilir mi? Uzmanlar uyardı ! Sosyal paylaşım siteleri git gide artıyor neredeyse her gün bir yenisi ekleniyor. Her birinin üyesi de oldukça fazla. Hatta bir çoğumuzun 3 – 4 sosyal paylaşım sitesinde birden kullanıcılığı var. Elimizdeki akıllı telefonlarımızdan nereye gidersek gidelim yer konum bildirimi, durum güncellemeleri, resimler ve paylaşım sitelerinin bize sunduğu bütün alternatifleri kullanıp duruyoruz. İş yerimizden, hayatımızdaki insanlardan, sevgilimize, hatta evimizin içine ve sofralarımıza kadar paylaşıyoruz.

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI BİR HASTALIK

Peki sosyal paylaşım sitelerinde bir şeyler paylaşmak bizler için bir hastalık haline mi dönüştü?
Bakın uzmanlar ne diyor?

Özel hayatlarını en ince ayrıntılarına kadar insanların beğenisine sunanlar kendilerini olmadıkları ama olmayı arzu ettikleri şekilde göstermek istiyorlar dolayısıyla bu bir kişilik bozukluğu hastalığıdır. İşte asıl hastalık burada başlıyor.

Sosyal paylaşım sitelerine üye olan bir çok kullanıcı yakın veya uzak tanıdık veyahutta sosyal bir ağda karşılaşmış olsun birbirleri takip ettiklerinde yada ağ üzerinden arkadaş olduklarında birbirlerinin hayatlarına şahit oluyorlar. Arkadaşlarının gezip gördüğü, gittiği yerleri, yediği yemekleri kız ve erkek arkadaşlarıyla iletişimlerine varıncaya kadar paylaşılanları takip eden kullanıcılar birden bire kendi hayatlarıyla karşılaştırma içinde kendilerini bulabiliyorlar. Bu kıyaslamalar ellerinde olanla mutlu olmak yerine kendilerinin mutsuzluğuna sebep olan takipçiler farkında olmadan psikolojik rahatsızlıkların içlerinde kendilerini bulabiliyorlar.

Özenti uyandıran imrendiren hayatlara bakıp kendi hayatını yiyip içtiklerini hatta eşlerini birbirlerinin eşleriyle kıyas edenler zamanla bu yarışın bir hastalık haline geldiğinden habersiz mutsuz yaşamaya başlayarak depresyona bile girebiliyorlar. Bu insanın aklına şu soruyu getiriyor; bilinçsiz ve hayatımızın her anını dolduracak şekilde sosyal paylaşım sitelerini günün neredeyse her saati takip etmek kişilerde sosyal paylaşım hastalığı denilen yeni bir hastalık mı doğurdu.

Sosyal Paylaşım Bağımlılığı Hastalıktır ! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık