Sürü Psikolojisi Nedir?

2 yıl önce
774 kez görüntülendi

Sürü psikolojisi hakkında bilgiler aktaralım. Sürü psikoloji ne demek? Sürü psikolojisinin etkileri nelerdir? İnsan düşünen bir varlıktır. İnsanı diğer canlılardan ayıran yegane özelliği aklıdır. İnsan aklı sayesinde yüzyıllar önce üç kıtaya hüküm süren devletler kurulmuş, icatlar yapılmış, dahiyane şeyler üretmiştir. İnsanın aklını kullanarak başaramayacağı şey yoktur. Bazı insanlar da kendi aklını kullanmak yerine belli bir kesimin görüşünü benimseyerek onlarla sürekli aynı şeyleri yapmaktadır. İşte bu sürü psikolojisidir. Diğer bir adı da kitle psikolojisidir.

Bilindiği gibi sürü psikolojisi dendiğinde ilk olarak koyunlar akla gelmektedir. Bir koyun sürüsü birbirlerinden farklı hiçbir harekette bulunmaz. İnsanlar arasında sürü psikolojisinin yayılmasının sebeplerinden biri başka fikirleri kendi fikrinden üstün görme, topluluğun yaptığı kesinlikle doğrudur anlayışı ve düşüncesiz davranmaktır.

Sürü psikolojinin etkileri nedir?

Sürü psikolojisinin hiçbir olumlu etkisi yoktur insanlara. Yalnızca geçici olarak bir umut verme durumu vardır. İçinde bulunduğumuz çağ akıl çağı olarak adlandırılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde sanatta, bilimde, ekonomide, teknolojide, sağlıkta çok önemli buluşlar yapılmakta uzay teknolojisi uzaya gitme çalışmalarını bile aşarak diğer gezegenler mars gibi dünyanın uydusu ay gibi farklı yerlerde yaşam arayışını sorgulamaktadır. Gelişmemiş ülkelerde ise bunların hiçbiri görülmez. Hiçbir buluş hiçbir dalda Dünyayı sarsacak bir fikir çıkmaz. Bunun başlıca nedeni sorgulama, araştırma, bilgi açlığı olmamasıdır. Böyle ülkeler için medeni ölü tabiri kullanılır.

Günümüzde her şey insana yöneliktir olmaya da devam edecektir. Geçmişten örnek vermek gerekirse Dünyanın en önemli buluşlarını yapan kişiler o ana kadar hiç görülmemiş farklı bir şey deniyorlardı. Defalarca denemelerine rağmen olmadı.

Sürü psikolojisinin yarattığı toplum dahiden vazgeçmesini başaramayacağını kabullenmesini istemiş ama dahi aklını kullanarak daima başaracağına inanarak çalışmaya devam ederek ve sonunda başarmıştır.Bugün o dahilerin ismini hepimiz biliyoruz. Ama sürü psikolojisinde olan kişilerden hiç kimseyi tanımıyoruz. Fark işte burada ortaya çıkar. Özetle daima kendi aklımızı kullanmalıyız.

Sürü Psikolojisi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık