trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Tiyatro Nedir?

1 yıl önce
747 kez görüntülendi

Tiyatro, oyuncuların sahnede seyircilerle buluştuğu , oyunların sergilenmesi sonucunda duygu ve düşüncelerin jest ve memimklerle anlatılmak istendiği bir kurgudur. Çok keyifli bir sanat dalıdır. Bu sanat alanında oyuncuda olsanız seyirci de olsanız inanılmaz keyif alırsınız. Çünkü zaten anlattığı tüm konular biz insanlarla ilgilidir.Hayatın tüm iniş çıkışlarını kimi zaman gerçekçi yolla yetişkinlere kimi zaman müzikal bir dille çocuklara anlatır.

Kullanılan dil, üslup, ses tonu ve bununla beraber değer yargılarını da dikkate almak suretiyle anlatılmak istenilen karakterler oyunların formatına uygun bir şekilde oluşturulur. Bununla beraber sahnedeki kostüm, ışıklandırmalar, dekor ve oyunu sergileyecek her türlü unsur önemli olmaktadır.

Tiyatro Tarihi ve Tiyatro Türleri

Tiyatronun tarihine baktığımız zaman ilk yunanlıların zamanında ortaya çıkmıştır. Yunan anlayışında iki tür vardır. Bunlardan biri trajedi diğeri ise komedidir. Trajedi de konu olarak yunan mitolojisinde genel anlamda işlenen tanrılar ve insanlar arasındaki etkileşimdir. Yani krallar, kraliçeler, yarı tanrı yarı insan karakterler yer alırdı. Bu anlamda halk gibi basit karakterler yer almazlardı.  Ülkemizde çoğu şehirde klasik eserler son dönemde oldukça yoğun bir şekilde sahneye konmaktadır.

TİYATRO
Yunanlılarda Komedi de ise daha çok alaya alınan ya da siyasi konular işlenmekteydi. İnsanları güldürürken düşündürmek düşündürürken güldürmek gibi bir amaç içeriyordu.

Bir de drama vardır trajedi ile komedinin bir araya gelmesi ile oluşur. Güzel ve çirkin olan komik ve acıklı olan her duyguyu içinde barındıran bir tiyatro türüdür. Ülkemizde genel anlamda drama eserleri sahnelenmektedir. Çok ciddi olarak işlenen dramalar “piyes” olarak adlandırılır. Fakat eğlencenin bol miktarda yer aldığı müzikal türüne ise “melodram” denmektedir.

Tiyatro kültürü ve tiyatroya verilen önem son yıllarda daha da büyük bir artış gösterdi. Özellikle tv programlarında Skeç adı altında çeşitli gösteriler yapılmaktadır. Tv’lerdeki bu skeç unsurlu programların seyirciye tiyatro izleme kadar olmasa da ben yinede keyif veriyor. Gerçekten büyük bir emek harcayarak seyirciye sunulan oyunlar oldukça izlemeye değer.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık