trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Türksat 4B Uydusu Nedir? Kim Yaptı?

1 yıl önce
634 kez görüntülendi

Hepimizin merak ettiği 4B uydusu nedir? 4B uydusu ne zaman fırlatıldı? Kim yaptı ve ne işe yarayacak diye soruyorsunuz. 4B uydusu hakkında bilgiler verelim. 7. Haberleşme Uydumuz olan Türksat 4B uydusu. Yeni mühendislik ürünümüz uzayda. Üretim aşaması 4 Haziran 2014 tarihinde son bulan fırlatılacağı rokette diğer uyduların fırlatılması esnasında meydana gelen hesaplama hataları ve arızalar nedeniyle fırlatılma işlemi ertelenmişti.

4B Kim yaptı? Nereden Fırlatıldı?

Türkiye’nin 7. Haberleşme uydusu Mitsubishi Electric Corporation tarafından üretilen Türksat 4B, 16 Ekim 2015’te uzaya fırlatılarak Türkiye’yi 2019 a kadar uzayda filo kurma hayaline bir seviye daha yaklaştırdı. Bu haberleşme uydusu 14 Şubat 2015 tarihinde Türksat 4A’nın fırlatılmasına ev sahipliği yapan Kazakistan’da bulunan Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

Türksat 4B Uydusu Ne İşe Yarar?

Hedeflenen, uyduda bulunan ka band ile çok düşük maliyetli yüksek hızlı interneti hizmete sunmak daha fazla televizyon kanalına hizmet vermek ve toplam 3Gbps veri iletişimi kapasitesi artışı sağlamak. Türk mühendislerinin ilk yerli uydu olma özelliği taşıyacak olan 6A içinde çalışmalarına ışık tutan bu uydu Türkiye’nin iletişim sıkıntısı çeken internetin gidemediği bölgeleri ve komşu ülkelere ucuz, 3400Mhz kadar geniş bant servisi de sağlaması hedefleniyor.

Bu ticari hedefleri ve günlük hayattaki iletişim kadar askeri sahada haberleşme konusunda büyük olanak sağlıyor.

Türksat 4B Uydusu Özellikleri: Türksat 4B’nin görev süresi yaklaşık 30 yıl tahmin ediliyor. Ağırlığı yaklaşık 3900 KG olan bu uydu 9 kilowattlık bir güç ile çalışmaktadır. Uydunun yörünge verileri ise 50 derece Doğu ve yörünge rejimi Jeostatik Rejim olarak geçmektedir. Türkiye’nin 50 derecede işletilecek ilk uydusu olma ünvanına sahip Türksat 4b uydusu Asya, Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerine hizmet verecek.

Türksat 4B Uydusu Nedir? Kim Yaptı? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık